Jak odpowiednio kupować mięso – wołowina, cielęcina, baranina, wieprzowina, sarnina.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Podstawą zdrowego żywienia jest spożywanie świeżych oraz dobrze przechowywanych produktów stanowiących skład przygotowywanego posiłku. Jednak nie każdy umie to rozpoznać. W takim razie na co powinno się zwracać uwagę kupując mięso?

Mięso jest podstawowym składnikiem nie tylko dań głównych czy zup, ale również całej gamy różnych przetworów mięsnych. Wybierając jednak wołowinę, cielęcinę czy mniej dostępną baraninę musimy zwrócić uwagę na parę szczegółów. Przede wszystkim mięsa szukamy tylko w ladach chłodniczych znajdujących się w sklepie. Warunkuje to nam przestrzeganie zasad dotyczących jego konserwacji. Należy dokładnie wpatrzyć się w barwę mięsa, która dużo o nim mówi. Zatem:

Wołowina

Powinna być krwista, pulchna i soczysta, ale nie za chuda, ani za tłusta. Barwa bardzo ciemna świadczy natomiast o starym mięsie, które z pewnością jest łykowate. Łój natomiast powinien być jasno żółty. W przypadku rozbefa oraz antrykotu należy chociaż na jeden dzień przed spożyciem położyć go na lodzie bądź zamarynowane w chłodnym miejscu, by skruszało.

Cielęcina

Powinna mieć biały kolor oraz otoczona białą tłustością. Jest wtedy najsmaczniejsza oraz najbardziej delikatna. Powinna być z cielaka 2-3 miesięcznego. Tego typu mięso jest rzadko spotykane ponieważ zazwyczaj cielę ma 2-4 tygodnie. Cielęcina z najlepszymi właściwościami jest ta,kupowana w maju.

Baranina

Najlepsza jest gdy pochodzi od rocznego skopu. Mięso to jest ciemniejsze od wołowego, natomiast tłuszcz powinien mieć kolor biały. Najsmaczniejsza jest kupowana na jesieni.

Wieprzowina

Najlepsza jest ta, która pochodzi od młodego wieprza. Powinna posiadać blado różową barwę, a jej tłuszcz musi być zbity oraz biały. Mięso pochodzące od starego wieprza jest natomiast ciemne i twarde.

Comber zająca

Powinien być gruby.

Sarna

Im większa sarna tym lepsza.

Trzeba zwrócić uwagę również na jednolitość barwy, która również świadczy o świeżości. Ze względu na sztuczne światło w ladzie chłodniczej należy poprosić o podanie mięsa i sprawdzić jego barwę poza nią.

Zostaw komentarz