Jak możesz zadbać o środowisko?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Kiedy myślimy o domu, rzadko kiedy przychodzi nam głowy hasło planeta. Tymczasem jakkolwiek dziwnie i banalnie by to nie zabrzmiało, wszyscy mieszkamy dokładnie tu, na planecie Ziemia. Wszyscy korzystamy z jej zasobów i prawdopodobnie nie będzie nam dane doczekać przeprowadzki do jakiegoś innego kosmicznego lokum. Wychodzi więc na to, że dobrze byłoby o tę naszą chatkę zadbać. Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi i pomyślałam, że to fajna okazja, by uświadomić sobie, że nasza planeta to tak naprawdę strasznie ciasne miejsce, w którym niemal każda nasza decyzja wywiera jakiś wpływ na to, w jakim otoczeniu żyjemy i w jakim stanie jest nasze środowisko. I właśnie dlatego przygotowałam dla was 14 pomysłów na to, jak sprawić, by wszystkim nam żyło się na Ziemi dobrze oraz by Ziemia nie miała z nami aż tak pod górkę. Chodźcie! 

 

1. Zasadź drzewo

Jeśli masz możliwość i ochotę, możesz wziąć udział w akcjach rozdawania darmowych sadzonek, które odbywają się regularnie w większych miastach. Czujesz w sobie zew ogrodnika? Ogarnij swój ogród i zamiast setek metrów kwadratowych bezużytecznego trawnika, zaplanuj go tak, by stał się domem dla zwierząt. Umil życie zapylaczom, bez których nasz świat czeka jedna wielka zagłada, zasadzając w rabacie lawendę, konwalie, szałwię, rozchodniki, aksamitki, czy krokusy.

HNCK4959

Berberysy, cisy, czy dzikie róże dają owoce jadalne dla wielu gatunków ptaków, a maciejka i wiesiołek przyciągną nocne motyle. Jeśli natomiast o ogrodzie możesz tylko marzyć, to może chociaż jakiś nektaro- i pyłkodajny kwiat w donicy na balkonie?

planting-865294_960_720

Jeśli w twoich żyłach płynie krew majsterkowicza, możesz nawet pokusić się o zbudowanie własnego schronu dla trzmieli, czy gniazda dla pszczół, albo po prostu zostawić w spokoju tę kupkę patyków i suchej trawy, która zebrała się przy płocie. Ktoś na pewno w niej zamieszka.

2. Kompostuj i segreguj

Ze śmieciami rozdzielonymi na szkło, plastik i metale uporać się jest łatwiej niż ze śmieciami wrzuconymi do kubła jak leci. A jeszcze łatwiej ogarnia się śmieci, których jest mniej. Jeśli zjadasz dużo warzyw i owoców, to jakąś połowę z produkowanych przez ciebie odpadów można kompostować w kuble za domem. Proste? Proste.

gardening-690940_960_720

3. Ogranicz mięso

0B43C4897F

Ale jak to? – spytacie. Co ma moje mięso do środowiska? Niestety, całkiem sporo. Za około 14% emisji wszystkich gazów cieplarnianych na świecie odpowiada obecnie rolnictwo. W dużej mierze chodzi tu o metan produkowany przez jakieś półtora miliarda krów zamieszkujących naszą planetę. Jeśli idzie o efekt cieplarniany i zatrzymywanie energii słonecznej, metan jest natomiast ponad dwudziestokrotnie gorszy dla środowiska niż dwutlenek węgla. Szacuje się, że jedna krowa – w zależności od jej wielkości i tego, co zjada, produkuje dziennie od 100 do 300 litrów metanu. To dużo. Sprawa jest na tyle poważna, że obecnie intensywnie bada się, jak zbilansować dietę przeżuwaczy tak, by ograniczyć emisję metanu, a dyskusje nad wprowadzeniem tzw. fart tax, czyli podatku od… krowich bąków naprawdę się odbywają.

Związek mięsa ze środowiskiem nie ogranicza się jednak tylko do emisji metanu. Problemem jest obecnie na przykład to, że zwierzęta hodowlane zjadają wielką część roślin, które produkujemy i które zamiast na pasze, można byłoby przeznaczyć na wyżywienie osób głodujących, czy niedożywionych. Produkcja mięsa i wędlin zużywa także nieporównanie większe ilości wody niż ich roślinny ekwiwalent kaloryczny. 

4. Kup paluszki do ładowania

I zamiast zużywać kilkadziesiąt opakowań baterii, miej dwie, które doładują się setki razy.

5. Wyciągnij nieużywaną wtyczkę i wyłącz światło, gdy wychodzisz z pokoju

Wtyczka pozostawiona w kontakcie nie zużywa wprawdzie zbyt dużo energii, ale jeśli pomnożyć nawet tak małą wartość razy 365 dni, razy 2 wtyczki (jedną na telefon i drugą na laptop) oraz razy miliardy ludzi korzystających każdego dnia z ładowarek… Cóż. Pewnie kilka pokaźnych elektrowni pracuje na tym świecie jedynie po to, by zasilać niepodpięte do niczego kable sterczące z gniazdek.

image

6. Wiedz, kogo wybierasz

Przy okazji wyborów zainteresuj się tym, co politycy mają do powiedzenia na temat kwestii ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i korzystania z odnawialnych źródeł energii. Zweryfikuj, czy nie popierasz czasem kogoś, dla kogo las to fabryka desek, a efekt cieplarniany oznacza szansę na uczynienie Polski drugim Egiptem.

4GVNJ3PV56

7. Oszczędzaj energię i pieniądze

Wyczyszczony system klimatyzujący w samochodzie pracuje wydajniej (czyli taniej) niż ten zapchany kurzem zbierającym się wewnątrz przewodów od trzech lat. Kaloryfer odkręcony na maksa w nocy to pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ w trakcie snu temperatura otoczenia spokojnie może oscylować w granicach 20 stopniTermostat zainstalowany w grzejnikach chroni nie tylko ciebie przed przegrzaniem lub zmarznięciem, ale także twój portfel przed niepotrzebnymi wydatkami na zużytą bez potrzeby energię.

 

8. Nie wyrzucaj starych ubrań

Tekstylia też można poddać recyklingowi, oszczędzając dzięki temu wodę, ograniczając rozmiary wysypisk śmieci i pozwalając na ponowne wykorzystanie tkanin. Niepotrzebne ubrania, prześcieradła, czy ręczniki regularnie zbierają sieciówki, oferując często w zamian za nie zniżki na zakupy. Win, win.

9. Zainteresuj się jakością powietrza w twoim mieście

Choć w Polsce z zanieczyszczeń słynny jest przede wszystkim Kraków, nie oznacza to wcale, że sytuacja w innych miastach jest dobra. Wręcz przeciwnie – jakość polskiego powietrza jest od lat jedną z najgorszych (lub wręcz najgorszą) w całej Europie.

pexels-photo-large

Stężenie pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu w wielu miastach przekracza dopuszczalne normy przez jakąś połowę roku i wciąż temat ten pozostaje niemal zupełnie nienagłośniony. Wychodzę z założenia, że pierwszym krokiem do rozwiązania kłopotu jest jego świadomość, dlatego zachęcam was do tego, byście zainstalowali w swoich telefonach aplikację, która na bieżąco będzie informować was o stanie powietrza w danym mieście. Ja korzystam z Plume (AndroidiOS), ale podobno całkiem niezła jest też aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (AndroidiOS).

Więcej o zanieczyszczeniu powietrza i zagrożeniach, które niego wynikają możecie też dowiedzieć się ze strony TropicieleCząstekStałych.

10. Weź gratis lnianą torbę

Rozdają je wszędzie. Na dniach otwartych wszelkich instytucji, branżowych eventach, konferencjach i imprezach. Schowaj ją do szuflady i bierz ze sobą na zakupy, zamiast kolejny raz kupować plastikową siatę. Założę się też, że nie musisz upychać wszystkich kupowanych w supermarkecie warzyw i owoców do osobnych worków. Tym trzem jabłkom i pięciu bananom naprawdę nie potrzeba kolejnej siatki.

Papierowe torebki na kanapki do pracy i szkoły też spisują się naprawdę spoko:) 

Papierowe torebki na kanapki do pracy i szkoły też spisują się naprawdę spoko:)

11. Dowiedz się, gdzie możesz wyrzucić elektrośmieci

Stary telefon, zepsuty laptop, ładowarka z urwanym kablem, przedpotopowa empetrójka i radyjko na baterie, zniszczone autko z silniczkiem oraz pralka i lodówka, których chcesz się pozbyć to wszystko elektrośmieci. Ich wyrzucanie do zwykłego śmietnika to nie tylko lekkomyślność, ale też przewinienie, za które grozi ci grzywna.

SplitShire-91431

Dlaczego nie powinno się wyrzucać zużytych sprzętów elektronicznych do zwykłego śmietnika? Ano dlatego, że elektronika zawiera w sobie mnóstwo metali, w tym także tych ciężkich, które bez odpowiedniej przeróbki mogą uwalniać się do środowiska, zanieczyszczając je kadmem, rtęcią, czy bromem oraz setkami innych potencjalnie toksycznych związków. Część z nich po przedostaniu się do gleb i wód, zostanie zakumulowana w roślinach, z roślin przenikając do organizmów zwierząt, a ostatecznie z dużym prawdopodobieństwem także do naszych własnych.

12. Używaj obydwu stron kartki

UM62EOZSRC

Drobne notatki na pewno da się zrobić na niepotrzebnej fakturze, a listę zakupów spisać na odwrocie wydrukowanych sto lat temu papierów. Drukarka z włączoną na stałe opcją obustronnego druku to też wcale nie taki głupi pomysł.

13. Szukaj certyfikatów

Jeśli jakiś aspekt ochrony środowiska jest ci szczególnie bliski, zorientuj się, czy nie istnieją przypadkiem organizacje nagradzające marki specjalnymi certyfikatami, które poświadczają, że dana firma wspiera ideę zrównoważonego rozwoju. Sprawdź, jak wygląda proces przyznawania takiego certyfikatu (niestety, część z nich to po prostu logotyp, który można kupić sobie, jeśli tylko ma się dostatecznie dużo pieniędzy) i szukaj produktów z jego znaczkiem na półkach.

14. Oszczędzaj wodę

Oszczędzanie wody to nie tylko szybki prysznic i zakręcony podczas mycia zębów kran, ale też wypełniona pralka i zmywarka, które dzięki temu nie zużywają wody na mycie powietrza. To także nowa uszczelka w cieknącym zlewie i beczka zbierająca deszczówkę do podlewania kwiatków w ogródku.

 

Zostaw komentarz