Jak leczyć katar?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Jedną z najczęstszych infekcji, jakie nas dopadają jest katar. Jest to szczególnie częste i dokuczliwe teraz, czyli zimą. Przeciętny, dorosły człowiek cierpi na niego jednak 3 razy w roku.

Ta bardzo częsta, nieprzyjemna dolegliwość to po prostu nadmierna produkcja śluzu w błonie śluzowej nosa i zatok. Katar jest rakcją organizmu na stan zapalny wywołany przez różnego rodzaju wirusy.

Leczenie kataru domowym sposobami

Pierwszym objawem zapowiadającym nadejście obfitego kataru jest częste kichanie. Jest to automatyczna reakcja organizmu, który próbuje pozbyć się wirusów. W wyniku infekcji może się pojawić także gorączka. Jej celem jest aktywizacja systemu odpornościowego, który powinien jak najszybciej pozbyć się wirusów. W ciągu kilku dni od infekcji błona śluzowa może nabrzmieć tak, że możemy mieć trudności z oddychaniem. Nadmierna ilość wydzieliny osłabia zmysł węchu i smaku.

Aby ułatwić oddychanie przez zatkany nos, dobrze jest odpowiednie nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Pomogą w tym na przykład rośliny doniczkowe lub specjalne nawilżacze. Koniecznie trzeba też pamiętać o wietrzeniu pokoju.

Aby ułatwić wydalanie śluzu zaleca się też picie dużej ilości płynów. Dobrze jest też wykonywać specjalne inhalację parowe, przyrządzone z gorącej wody z solą.

Domowe sposoby na katar mogą złagodzić dolegliwości, ale nie zawsze umożliwiają całkowite wyleczenie. Jeśli w ciągu kilku dni katar nie przechodzi, najlepiej udać się do lekarza.

Leczenie kataru

Choć współczesna medycyna potrafi naprawdę wiele, to wciąż nie znamy sposobu na szybkie i skuteczne leczenie kataru. W aptekach znaleźć można całą masę preparatów na katar. Ich działanie może jednak tylko zmniejszać objawy choroby. Żaden z tych leków nie potrafi bowiem całkowicie wyleczyć kataru.

Najczęściej stosowane preparaty na katar mają za zadanie zmniejszenie nabrzmienia błony śluzowej nosa. Są to:

  • Preparaty oksymetazoliny: Nasivin, Oxalin, Awatar Fast, Resoxym.
  • Preparaty ksylometazoliny: Otrivin, Donosan, Xylogel, Xylometazoin, Donosan, Xylorhin.
  • Preparaty teryzoliny.

 

znajdź aptekę w swoim mieście na cityon.pl

Zostaw komentarz