Jak kontrolować stres?

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Większość sytuacji w pracy związana z relacjami z innymi osobami, może wiązać się z mniejszym lub większym stresem.

Rozmowa o pracę, wystąpienia publiczne, rozmowy z kontrahentami i klientami, konieczność przekazywania niemiłych informacji, konflikty w zespole itp. mogą być źródłem stresu. Będąc pod wpływem stresu w rozmowie mamy problem ze skupieniem się na jej treści, dajemy się ponieść emocjom, czasami zapominamy o tym, co mieliśmy powiedzieć. Skutki tego mogą być przykre. Warto więc mieć garść sposobów na stresującą rozmowę, aby wypaść jak najlepiej i osiągnąć swoje cele. Oto kilka z nich:

1.Przygotowanie to klucz efektywnej rozmowy. Przygotować możemy się na wiele sposobów, poczynając od wyobrażenia sobie krok po kroku jak rozmowa ma wyglądać i jakie powinna przynieść efekty. Ale jeżeli czeka Cię naprawdę stresująca sytuacja np. rozmowa w sprawie pracy, warto trochę się postarać i poprosić kogoś bliskiego po pomoc – niech zada Ci najtrudniejsze pytania jakie może zna z opowieści znajomych, lub własnego doświadczenia. Warto zadać każde pytanie kilkakrotnie, abyś mógł wymyślić kilka odpowiedzi. Ćwicz dopóki nie będziesz ostatecznie zadowolony z siebie.

2.Jeżeli to tylko możliwe rób notatki podczas ważnych rozmów – pod wpływem stresu łatwo umykają nam istotne informacje – robienie notatek pozwala zapobiegać temu zjawisku, a poza tym ma jeszcze inną ważną zaletę – pozwala nam zyskać na czasie i zebrać myśli kiedy jesteśmy zdenerwowani, łatwiej wtedy uporządkować informacje na kartce niż w głowie.

3.Zrób listę rzeczy, które przeszkadzają Ci prowadzić efektywne rozmowy, zaobserwuj swoje zachowanie i emocje. Odpowiedz sobie na pytania: Jak radzisz sobie z oddychaniem? Jak radzisz sobie z mową Ciała? Jak radzisz sobie z słuchaniem? Jak brzmi Twój głos? Co robisz z oczami? Co Ci przeszkadza, a co pomaga? Kiedy rozłożysz swoje rozmowy na czynniki pierwsze, to prawdopodobnie uda Ci się wyłonić kilka spraw, które będziesz mógł (mogła) po kolei rozpracować. Metoda ta ma tą zaletę, że jedno trudne zadanie dzielisz na łatwiejsze i po kolei je rozwiązujesz.

Jest to tylko mała część porad, jakie mogą Ci pomóc w opanowaniu stresu w takich sytuacjach, jednak już po ich zastosowaniu możesz zauważyć sporą różnicę. Oczywiście zachęcam, do sięgania po więcej wiedzy z tej tematyki, która pomoże Ci skutecznie radzić sobie ze stresem w każdej sytuacji.

Zobacz więcej

Newsy

Wypadek pod Warszawą. Dwie osoby poszkodowane. Droga zablokowana

© East News/Jakub Walasek (zdjęcie ilustracyjne) Wypadek pod Warszawą. Dwie osoby poszkodowane. Droga zablokowana W Łomiankach na trasie S7 w kierunku Gdańska samochód osobowy uderzył w barierki. W wypadku poszkodowane są dwie osoby. Droga jest

Newsy

Statut mocno naciągnięty. Powrót Kurskiego do TVP był bezprawny?

© Wikimedia Commons Jacek Kurski Resort kultury będzie chciał wyjaśnień od Rady Mediów Narodowych w sprawie powiększenia zarządu TVP. Zmieniając liczbę członków zarządu Telewizji Polskiej z trzech na czterech, Rada Mediów Narodowych zignorowała umieszczony w

Newsy

Czwarty etap znoszenia obostrzeń. Morawiecki ogłosi kolejne zmiany

© JACEK DOMINSKI/REPORTER Czwarty etap znoszenia obostrzeń. Morawiecki ogłosi kolejne zmiany Czwarty etap znoszenia obostrzeń zostanie ogłoszony na środowej konferencji premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego. Odmrażanie gospodarki ma dotyczyć m.in. siłowni, klubów fitness, kin i teatrów. Wśród zapowiadanych zmian