Głosowanie na blockchainie zdecyduje o prezydenturze Władimira Putina

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Zbliżające się elektroniczne głosowanie dotyczące zmian w Rosyjskiej konstytucji zostanie przeprowadzone z wykorzystaniem technologii blockchain.

Według informacji ze strony internetowej moskiewskiego rządu, już w czerwcu mieszkańcy Moskwy będą mogli wziąć udział w głosowaniu przy pomocy technologi blockchain. Głosowanie będzie dotyczyło wprowadzenia poprawek do konstytucji i odbędzie się w sposób elektroniczny.

Głosowanie na blockchainie „jest prawie niemożliwe do zhakowania”

Głosowanie które odbędzie się w dniach 25-30 czerwca, będzie oparte o technologię blockchain, aby „zapewnić bezpieczeństwo i transparentność”. Według oficjalnego ogłoszenia, łańcuch bloków pomoże w zachowaniu anonimowości i szyfrowaniu każdego głosu.

Na oficjalnej stronie moskiewskiego rządu możemy przeczytać, że sieć Blockchain „nie ma jednego serwera” i dlatego łańcuch jest „prawie niemożliwy do zhakowania”.

„Bezpieczeństwo i transparentność głosowania elektronicznego zostanie zapewniona przez technologię Blockchain. Taka sieć nie posiada jednego serwera: aby zmienić informacje, konieczne jest uzyskanie zgody większości uczestników sieci, więc włamanie się do łańcucha jest prawie niemożliwe. Samo głosowanie jest anonimowe i zaszyfrowane”.

W ogłoszeniu moskiewski rząd nie sprecyzował, jakiego blockchaina użyje podczas głosowania. Władza nie wspomniała też o żadnej firmie pomagającej we wdrożeniu technologii.

Głosowanie może przedłużyć kadencję Putina o kolejne 12 lat

Podczas głosowania obywatele Rosji zdecydują, czy chcą zaakceptować zmiany w konstytucji. Przedstawiona po raz pierwszy 15 stycznia 2020 roku propozycja zmian ma na celu umożliwienie Putinowi odbycia dwóch kolejnych sześcioletnich kadencji prezydenckich – do 2036 roku. Jeśli Rosjanie zagłosują przeciwko zmianom, Putin będzie musiał zejść ze stanowiska prezydenta Rosji w roku 2024.

W czasie swojego wieloletniego panowania, Putin nie uregulował przepisów dotyczących kryptowalut, pomimo tego, że wielokrotnie wyznaczał terminy na ich uchwalenie. Prezydent Rosji może mieć jednak duży wpływ na losy jednego z największych rynków kryptowalutowych na świecie. Jak informowaliśmy przedwczoraj, w 2020 roku Rosja była światowym liderem pod względem udziału w globalnym handlu Bitcoinami (BTC) na giełdzie peer-to-peer LocalBitcoins.

Pod koniec 2019 roku, Changpeng Zhao, prezes największej na świecie giełdy kryptowalut Binance, nazwał Putina „najbardziej wpływową osobą w świecie blockchaina”.

Źródło:

Zostaw komentarz