Franciszkanie odliczają dni do otwarcia krużganków [ZDJĘCIA]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

W Bazylice oo. Franciszkanów trwają już ostatnie prace związane z odnową krużganków. Już niedługo pojawią się tu kioski multimedialne, a przestrzeń stanie się miejscem organizacji wystaw, koncertów czy konferencji.

Renowacja krużganków rozpoczęła się w 2017 roku. Od tego czasu została wymieniona posadzka, renowacji doczekały się XV-wieczne freski, witraże, kamienne epitafia czy galeria biskupów krakowskich.

Sporym wyzwaniem było również usunięcie problemów z zawilgoceniem w tej części klasztoru, zagrażającej wewnętrznym murom świątyni.

Otwarcie w wakacje

Odwiedzający będą mieli szansę bliżej poznać historię zakonu i klasztoru franciszkanów w Polsce.

– Każdy odwiedzający będzie mógł pobrać na telefon specjalną aplikację, a w przestrzeni krużganków pojawią się kioski multimedialne. Oczywiście informacje będą dostępne w kilku językach – tłumaczy franciszkanin o. Łukasz Brachaczek, nadzorujący prace pełnomocnik klasztoru. – W taki sposób chcemy udostępnić informacje o bazylice i zabytkowych obiektach oraz zdigitalizowanej części zabytkowego księgozbioru franciszkanów – dodaje.

Oficjalne otwarcie krużganków dla odwiedzających jest planowane na przełom lipca i sierpnia 2020 roku. W przyszłości w przestrzeni mają się odbywać wystawy, konferencje czy koncerty.

– Krużganki udało nam się wykorzystać jeszcze w trakcie prac remontowych jesienią 2019 roku. To wtedy odbyły się Targi Dziedzictwo, podczas których prezentowane były różnego rodzaju cenne zbiory z archiwów, muzeów i bibliotek – mówi o. Brachaczek.

Figury Wyspiańskiego

W krużgankach odwiedzający będą mogli również oglądać dwie rzeźby autorstwa Franciszka Wyspiańskiego, które zostały odnalezione w klasztorze. Franciszkanie czekają jeszcze na postumenty, dzięki którym figury będzie można oglądać w pełnej krasie.

Trwa również odnowa zabytkowej trumienki eksponowanej przy epitafium Jana Aleksandra Lipskiego.

– Udało nam się odnaleźć fragmenty wcześniejszej trumienki. Obecnie czekamy na zakończenie prac konserwatorskich, ozłocenie i dodatkowe drewniane elementy, które są obecnie rzeźbione. Trumienka będzie prezentowana przed epitafium – opowiada o. Łukasz Brachaczek.

Koszt wszystkich prac – jak podają franciszkanie – to prawie 5 mln zł. Zostały dofinansowane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, środków unijnych i z budżetu miasta.

Źródło:

Zostaw komentarz