FestivALT. Audiowizualny performans w piwnicy synagogi i spacer po Płaszowie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Już w sobotę rozpoczyna się kolejna edycja FestivALT-u. To wydarzenie poświęcone nurtom współczesnej sztuki żydowskiej. Tym razem w programie m.in. historyczny spacer po Płaszowie i dźwiękowa podróż śladami żydowskiej przeszłości miasta w ramach audiowizualnego performansu.

FestivALT tworzą żydowscy artyści i aktywiści, dla których punktem wyjścia są współczesne kwestie żydowskie w Polsce.

W 2019 roku odbyła się pierwsza edycja wydarzenia. W tym roku ze względu na pandemię formuła uległa zmianie. Organizatorzy zaplanowali 5-miesięczny artystyczny sezon, którego inauguracja nastąpi już w ten weekend, 15 i 16 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

– FestivALT działa na przecięciu sztuki i aktywizmu, łącząc teatr, sztuki wizualne, interwencje artystyczne, akcje miejskie i rozmowę z publicznością. Tegoroczna odsłona festiwalu odbywa się pod hasłem „widzialne niewidziane”, nawiązującym do tematów trudnych, o których często nie chcemy lub boimy się mówić, mimo że pozostają na widoku – wyjaśnia Magdalena Rubenfeld-Koralewska, jedna z dyrektorek i założycielek kolektywu.

Płaszów historyczny

Już w sobotę o godz. 17.00 rozpocznie się spacer po nieznanym Płaszowie. Poprowadzi go Adam Schorin, potomek Ocalałego z KL Płaszów.

„Płaszów historyczny” to część projektu ALTernatywnego Zwiedzania, które łączy elementy historii, refleksji, dialogu i proponuje alternatywne spojrzenie na ważne z punktu widzenia społeczności żydowskiej aspekty miasta.

Sobotnie zwiedzanie odbędzie się w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. Na wydarzenie nie są wymagane zapisy. Ze względów bezpieczeństwa, osoby chcące skorzystać z tłumaczenia proszone są o przyniesienie własnych słuchawek.

– Płaszów ze swoją skomplikowaną przeszłością i jego dzisiejsze zagospodarowanie ciągle budzą przecież wiele emocji. Podczas spaceru będzie okazja na zmierzenie się zarówno z pięknem tego miejsca, jak i jego trudniejszą stroną, często pomijaną – zwracają uwagę organizatorzy.

Atlas dźwięków

Podczas FestivALT-u odbędzie się również premiera audiowizualnego projektu Ludomira Franczaka „Atlas dźwięków/Studnia”. W niedzielę o 16.30 i 18.00 warto zajrzeć do Synagogi Wysokiej na Kazimierzu. Niezwykły pokaz zaplanowano w piwnicy, która na co dzień nie jest dostępna dla zwiedzających.

– Słuchowisko stanowi dźwiękową podróż do miasta, którego już nie ma, opowiadając o dawnej żydowskiej dzielnicy Lublina oraz o tym, co po niej pozostało. To dźwiękowy zapis śladów, jakie obecność społeczności żydowskiej odcisnęła na tkance miejskiej, dziś już niemal całkowicie zapomnianych. Skupiając się na nieoczywistych elementach audialnych, autor performensu – Ludomir Franczak – oddaje narrację miejscom i ich dźwiękom – opisują wydarzenie organizatorzy.

W spektaklu osobiste notatki będą się przeplatały z fragmentami reporterskimi, głosami aktorów, przechodniów i zaproszonych gości. Całość w opracowaniu dźwiękowym Marcina Dymitera. Po premierze słuchowisko będzie dostępne na stronie FestivALT-u od 17 sierpnia do 17 września.

Ze względów bezpieczeństwa liczba widzów spektaklu będzie limitowana, dlatego konieczna jest wcześniejsza REJESTRACJA.

Oprócz „Studni”, w niedzielę, w Synagodze Wysokiej, od 16.00 do 19.00, będzie można również porozmawiać z artystami zrzeszonymi wokół FestivALT-u i poznać plany twórców na najbliższe miesiące, podczas których zaplanowano projekty off i online.

Szczegółowy program zostanie ogłoszony w najbliższym terminie na stronie festivalt.com oraz na profilu festiwalu na Faceboooku.

Źródło:

Zostaw komentarz