Dziś nie poznamy kandydatów na I Prezesa SN. Obrady sędziów Sądu Najwyższego – przerwane

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

zdjęcie ilustracyjne © fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska zdjęcie ilustracyjne

Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które ma zająć się wyborem kandydatów na Pierwszego Prezesa SN, zostało przerwane do sobotniego przedpołudnia. Jak przewiduje prowadzący obrady sędzia Aleksander Stępkowski, właśnie w sobotę nastąpi wybór kandydatów. Dzisiejsza część posiedzenia trwała łącznie ok. 10 godzin.

Był to piąty dzień obrad tego zgromadzenia – 10 kandydatów wygłosiło oświadczenia, rozpoczęły się też odpowiedzi na pytania. Przed godz. 20 obrady zostały odroczone do soboty.

Czytaj również: Kandydaci na I Prezesa SN wygłosili oświadczenia. Teraz odpowiadają na dziesiątki pytań

Sędzia Stępkowski po zakończeniu piątkowych obrad ocenił, że w sobotę zgromadzenie może zakończyć wysłuchiwanie osób kandydujących i ostatecznie wybrać pięciu kandydatów na I prezesa SN.

Wydaje mi się, że te największe kontrowersje mamy za sobą. Pewne ustalenia poczyniliśmy. One nie dla wszystkich są satysfakcjonujące, ale wydaje mi się, że dzięki temu jutro będziemy mogli bez przeszkód kontynuować porządek obrad i dość sprawnie osiągnąć koniec w postaci przeprowadzenia aktu wyborczego i wyłonienia kandydatów na I prezesa SN

– podkreślił.

Kandydatami są sędziowie: Tomasz Artymiuk (Izba Karna), Leszek Bosek (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Tomasz Demendecki (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Małgorzata Manowska (Izba Cywilna), Joanna Misztal-Konecka (Izba Cywilna), Piotr Prusinowski (Izba Pracy), Marta Romańska (Izba Cywilna), Adam Tomczyński (Izba Dyscyplinarna), Włodzimierz Wróbel (Izba Karna) i Dariusz Zawistowski (Izba Cywilna).

Czytaj również: Sędzia Sądu Najwyższego: Każdy może oddać tylko jeden głos – to nie podoba się „starym” sędziom

Obrady w piątek rozpoczęły się od omawiania kwestii formalnych i złożonych w poprzednich dniach wniosków. Następnie ogłoszono dłuższą przerwę. Po tej przerwie sędzia Stępkowski poinformował dziennikarzy, że odbył konsultacje z prezesami izb oraz osobami kandydującymi na I prezesa SN. “Jeszcze chyba nie było współcześnie w SN podczas trwania tego podziału i konfliktu, że bardzo szczerze rozmawialiśmy ze sobą wspólnie. To jest zmiana zasadnicza. Już dla tej rozmowy warto było odbyć dziś to zgromadzanie ogólne” – mówił.

Po wznowieniu obrad około godz. 15 rozpoczęły się 15-minutowe oświadczenia poszczególnych kandydatów. Po trzech godzinach – około godz. 18 – rozpoczęła się faza odpowiedzi na pytania skierowane przez sędziów SN do zgłoszonych kandydatów.

W piątek rozpoczęły się odpowiedzi kandydatów na szczegółowe kwestie wskazywane w pytaniach i dotyczące np. kwestii statusu sędziów SN oraz planów, w przypadku nominacji na I prezesa SN. Odpowiedzi dotychczas udzielało dwóch sędziów – Artymiuk i Bosek.

Podczas briefingu prasowego Aleksander Stępkowski zaznaczył, że wśród zadanych ponad 700 pytań jest wiele szczegółowych i technicznych, dotyczących m.in. przyszłości wymiaru sprawiedliwości.

Zostaw komentarz