Duda o żołnierzach Bitwy 1920 r.: oni wiedzieli, co znaczy urodzić się w niewoli

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Andrzej Duda © Paweł Supernak Andrzej Duda

Oni wiedzieli, co znaczy urodzić się w niewoli, kiedy nie ma twojego kraju, dlatego wtedy na wezwanie Wincentego Witosa udało się zebrać milionową armię. To są groby zwycięzców – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas apelu pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na cmentarzu Powązkowskim.

Duda zwrócił uwagę, że uroczystości odbywają pod Pomnikiem Orląt Polskich, przy grobach żołnierzy, którzy polegli broniąc Warszawy i Rzeczpospolitej, którzy polegli bijąc bolszewików w wielkiej Bitwie Warszawskiej tamtego 1920 r.

“Polegli za wolną Polskę, za Ojczyznę, polegli broniąc tego, co było dla nich ważne, o czym marzyli i o co wcześniej często walczyli, bo przecież Polska powróciła na mapę Europy i świata zaledwie dwa lata wcześniej, po 123 a częściowo 146 latach niebytu zaborów, niewoli” – przypomniał.

“Oni wiedzieli, co to znaczy urodzić się w niewoli, kiedy nie ma twojego kraju, dlatego wtedy, również na wezwanie Wincentego Witosa udało się zebrać milionową armię. Szczególną, bo armię ludzi, którzy w większości przypadków trzymali wcześniej w rękach broń, którzy mieli doświadczenie bojowe, bo właśnie walczyli w I wojnie światowej, bardzo często wcieleni do armii zaborczych, ale byli to też często żołnierze polskich legionów” – powiedział. “Potem wszyscy razem jako Wojsko Polskie stanęli, broniąc Ojczyzny przed bolszewicką nawałą i obronili ją. To są groby zwycięzców” – podkreślił. (PAP)

autor: Olga Łozińska, Jakub Borowski

oloz/ brw/ lena/

Zostaw komentarz