Duda o rekonstrukcji rządu: Może ktoś wyczuł szansę, że jest możliwość uzyskania czegoś dodatkowo

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Andrzej Duda © Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta Andrzej DudaPrezydent Andrzej Duda powiedział w programie “Gość Wiadomości”, że cieszy się, iż koalicjanci ze Zjednoczonej Prawicy osiągnęli porozumienie. Duda odniósł się też do podpisanego w piątek porozumienia rządu z górnikami oraz zrelacjonował swoją wizytę we Włoszech i Watykanie.

Jak powiedział w TVP Info, należy pamiętać, że na obóz rządzący składają się trzy ugrupowania “ze swoimi programami, spojrzeniami i ambicjami”.

Prezydent przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie rządzą wspólnie od pięciu lat. “Jasną sprawą jest, że jest trochę różnych wzajemnych pretensji, zawiedzionych nadziei, jest trochę zawiedzionych ambicji” – mówił prezydent. “Są w związku z tym także i oczekiwania – może ktoś wyczuł szansę, że przy rekonstrukcji rządu jest możliwość uzyskania czegoś dodatkowo. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale cieszę się, że jest zdrowy rozsądek, że kompromis jest zawierany. Kompromis ma to do siebie, że nikt nie dostaję wszystkiego tego, co chciał” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej mówił, że spodziewa się porozumienia, ponieważ – jak zaznaczył – “Polska musi wrócić na drogę rozwoju”.

Jutro w południe liderzy trzech partii koalicyjnych – Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin – oraz premier Mateusz Morawiecki wystąpią na wspólnej konferencji prasowej. Najpewniej przedstawiona zostanie nowa umowa koalicyjna między Prawem i Sprawiedliwością, Solidarną Polską i Porozumieniem. 

Zobacz wideo Andrzej Duda powołał dwóch nowych ministrów – zdrowia i spraw zagranicznych

Andrzej Duda: Musimy realizować politykę klimatyczną na zasadzie sprawiedliwej transformacji

Prezydent Andrzej Duda mówił też o porozumieniu, które udało się uzyskać rządowi ze strajkującymi od poniedziałku górnikami. Jak zaznaczył, polityka klimatyczna w naszym kraju powinna być realizowana na zasadach sprawiedliwej transformacji. “Takiej, która będzie zmierzała do tego, żebyśmy mieli jak najwięcej zielonej energii i żeby w miarę możliwości równoważyć pochłanianiem i obniżaniem emisji ten bilans emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień. To musi być realizowane w taki sposób, żeby ludzie mieli pracę, żeby rodziny mogły normalnie żyć i żeby były normalne warunki zapewnione społeczeństwu” – powiedział Andrzej Duda.

Porozumienie rządu z górnikami zakłada, że w 2049 roku zamknięta zostanie ostatnia kopalnia węgla na Śląsku. Do tego czasu branża ma być dotowana z budżetu państwa. Odchodzenie od węgla ma być procesem stopniowym, wzorowanym na rozwiązaniach niemieckich. Mimo zamykania kopalń górnicy nie stracą pracy. Rząd gwarantuje im zatrudnienie do emerytury.

Andrzej Duda we Włoszech i Watykanie

Prezydent relacjonował również w TVP zakończoną w piątek pierwszą w nowej kadencji wizytę zagraniczną – we Włoszech i Watykanie. Duda powiedział m.in., że polska para prezydencka jako pierwsza w tej randze została przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka po okresie kwarantanny spowodowanej koronawirusem. Zaznaczył, że piątkowa rozmowa dotyczyła “ważnych spraw człowieka i Kościoła”. “Rozmawialiśmy o tym, jak radzimy sobie z pandemią koronawirusa” – mówił Andrzej Duda. Jak wygląda pomoc tym, którzy są w potrzebie. [Papież] pytał mnie o to, jak zajmujemy się tymi sprawami w Polsce, jak działamy. Dziękował też za pomoc, którą przekazaliśmy innym, tutaj do Watykanu i do Włoch. Mówiłem o tym, że w pomagaliśmy jeszcze w Tadżykistanie, że pomagaliśmy w Kirgistanie, że nasi lekarze byli także w Stanach Zjednoczonych, Chicago – po to, żeby pomagać, także Polakom, którzy tam byli hospitalizowani, żeby dodawać otuchy. By po prostu być razem w tym trudnym czasie. Widziałem, że to się Ojcu Świętemu bardzo podobało” – mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda podziękował też papieżowi za odprawienie w Watykanie mszy świętej w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II – 18 maja.

Zostaw komentarz