Duda: Jesteśmy na cmentarzu zwycięzców

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Wolna Polska powstała z każdej kropli krwi walczących za nią, z ich zaangażowania i szaleńczej odwagi. Dlatego spotykamy się tutaj na Powązkach, by oddać im hołd, bo dzięki nim mamy Polskę – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Apelu Poległych w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

© KPRP, Igor Smirnow

Dziś wieczorem na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbył się Apel Poległych w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent podkreślił, że biorący w niej udział żołnierze obronili Polskę i Europę przed bolszewicką nawałą.

– Oni wiedzieli, co znaczy urodzić się w niewoli, kiedy nie ma twojego kraju, dlatego wtedy na wezwanie Wincentego Witosa udało się zebrać milionową armię. To są groby zwycięzców – mówił Duda przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku.

– Wolna Polska powstała z każdej kropli krwi walczących za nią, z ich zaangażowania i szaleńczej odwagi. Dlatego spotykamy się tutaj na Powązkach, by oddać im hołd, bo dzięki nim mamy Polskę – przypomniał prezydent.

Polska trzy razy wpłynęła na losy Europy, a może i świata. Pierwszy raz 100 lat temu – żołnierze i ochotnicy pokazali, czym jest siła i jedność. To dało zwycięstwo – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki. – Drugi raz w 1939 powiedzieliśmy największemu złu – “nie”. Ten bój dużo kosztował, ale ostatecznie przyczyniliśmy się do lepszego świata. Trzeci raz to czasy Solidarności – obchodzimy 40. rocznicę Sierpnia ’80.

Szef rządu dodał, że Polakom niepodległego państwa “nikt nie podał na tacy”, do wolności doprowadziła Polskę “wiara i walka naszych bohaterów”.

Czytaj także:

Bitwa Warszawska multimedialnie

Zostaw komentarz