Drukarki przemysłowe – rodzaje i cechy charakterystyczne

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Drukarki przemysłowe są obowiązkowym wyposażeniem wielu firm, a w szczególności tych, które zajmują się różnego rodzaju projektami, w tym drukiem wielkoformatowym. Mało tego, korzystają z nich przedsiębiorstwa farmaceutyczne, spożywcze, a także kosmetyczne. W skrócie – wszystkie firmy, które muszą coś drukować lub nadrukowywać na opakowania wytworzonych produktów i towarów. 

 

  1. Drukarki przemysłowe i ich rodzaje

  2. Jakie są cechy charakterystyczne drukarek przemysłowych?

 

To, w jaki sposób zostaną wykorzystane drukarki przemysłowe, zależy głównie od profilu działalności przedsiębiorstwa. Ponadto wpływ na to mają także potrzeby i zadania, jakie będą miały wykonywać. Istotne w tym wszystkim jest to, że drukarki przemysłowe mogą pracować nieprzerwanie przez wiele godzin, co przekłada się na ich duża efektywność.

Drukarki przemysłowe i ich rodzaje

Drukarki przemysłowe dzieli się głównie na tremotransferowe i termiczne. Modele wykorzystujące proces termotransferowy charakteryzuje kolorowy druk, który jest trwały, odporny na zabrudzenia i wilgoć. Praca takiej drukarki polega na podgrzaniu do wysokiej temperatury pigmentu znajdującego się na taśmie. Następnie jest on przenoszony na materiał, a w ostateczności zostaje zadrukowany.

 

Drukarki przemysłowe termiczne mają ograniczone możliwości. Ich praca polega na drukowaniu materiałów monochromatycznych, które powstają na specjalnym papierze. Głównym minusem tego typu urządzenia jest to, że nadruk nie jest trwały. Wykorzystuje się go więc na etykietach, które nie muszą mieć wysokiej trwałości. Najczęściej więc drukuje się przy pomocy drukarki termicznej etykiety kurierskie i paragony. 

 

Jakie są cechy charakterystyczne drukarek przemysłowych?

Drukarki przemysłowe to urządzenia, które cenią sobie praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa. Dzięki nieustannej i wielogodzinnej pracy ich efektywność jest na wysokim poziomie. Takie sprzęty muszą przede wszystkim charakteryzować się wysoką wydajnością oraz niezawodnością. 

 

Niegdysiejsze, starsze wersje tych urządzeń wymagały stałej kontroli człowieka, częstego serwisowania i bezpośredniego podłączenia do komputera. Obecnie najnowsze modele drukarek przemysłowych wykorzystują połączenia WiFi oraz Bluetooth. Ponadto można nimi sterować nie stojąc przy nich, a poprzez pulpit komputera. 

Nowoczesne drukarki można także odpowiednio zaprogramować, na konkretne godziny działania, czy też ilość nadruku. To korzystnie wpływa na ich funkcjonalność oraz popularność wśród wielu firm. Mogą także pracować jako odrębne urządzenia lub jeden z segmentów linii produkcyjnej.

undefined

Zostaw komentarz