Dramatyczna sytuacja na Białorusi. Szefowie MSZ UE zorganizują specjalną wideokonferencję

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© twitter.com/MSZ_RP

W piątek odbędzie się wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej ws. sytuacji Białorusi – podało źródło unijne Polskiej Agencji Prasowej. O zorganizowanie Rady UE ds. zagranicznych w sprawie sytuacji w tym kraju zabiegała m.in. Polska.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat sytuacji na Białorusi. Z kolei minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Nad zorganizowaniem rozmów ministrów spraw zagranicznych pracowali też polscy dyplomaci w Brukseli.

Polska zabiega również o zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu UE ws. Białorusi. W tej sprawie trwają rozmowy między państwami członkowskimi. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przekazał polskim władzom, że temat Białorusi pojawi się na wrześniowym szczycie unijnym w Brukseli.

Czytaj również: Polski rząd nie ustępuje w kwestii Białorusi. Premier Morawiecki rozmawiał z komisarzem UE

“Kilka państw członkowskich naciskało na zwołanie Rady UE ds. zagranicznych i udało się przekonać pozostałe. Kwestia zorganizowania nadzwyczajnego szczytu UE ciągle jest na stole i jest poważanie rozważana. Nikt nie lekceważy tego, co dzieje się na Białorusi” – powiedział dziś jeden z unijnych dyplomatów.

Czytaj również: Szef Rady Europejskiej apeluje do władz Białorusi: Przemoc wobec protestujących nie jest odpowiedzią

Kwestia sytuacji na Białorusi ma pojawić się także na sierpniowym, nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie (Radzie UE ds. zagranicznych).

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz