Dr Szarek: Zwycięstwo bolszewików w 1920 r. oznaczałoby koniec cywilizacji europejskiej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© By unknown-anonymous – Centralne Archiwum Wojskowe, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/i…

– Zwycięstwo bolszewików w 1920 r., połączenie się z żywiołami rewolucyjnymi w Niemczech, pójście dalej na Zachód, oznaczałoby koniec cywilizacji europejskiej, której fundamentem były Dekalog, prawda, dobro i piękno. Bolszewicy chcieli to wszystko zburzyć i my im to uniemożliwiliśmy – powiedział naszej reporterce dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Dziś świętujemy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – wspaniałego zwycięstwa Polaków nad wojskami bolszewickimi, które zatrzymało czerwoną nawałę. 

Zwycięstwo bolszewików w 1920 r., połączenie się z żywiołami rewolucyjnymi w Niemczech, pójście dalej na Zachód, oznaczałoby koniec cywilizacji europejskiej, której fundamentem były Dekalog, prawda, dobro i piękno. Bolszewicy chcieli to wszystko zburzyć i my im to uniemożliwiliśmy. Zwycięstwo [nad bolszewikami], czasem nazywane “Cudem nad Wisłą”, było cudem w wielu wymiarach. Przede wszystkim to, co tak trudno przychodzi nam na co dzień – zjednoczenie wobec kwestii zasadniczych. Zagrożenie naszej niepodległości – lipiec, sierpień 1920 spowodowały, że miliony Polaków zjednoczyły się w dziele obrony kraju, stworzyły mur, który wsparł walczącą armię. Polska, mająca kilkanaście miesięcy niepodległości, tworzona po ponad wieku z trzech zaborów, z ludzi o różnej mentalności, różnych przyzwyczajeniach, Polska ogromnym zniszczeń po I wojnie światowej, Polska niemająca przemysłu, Polska nieposiadająca jednej waluty, systemu prawnego, infrastruktury komunikacyjnej, zdołała w tym czasie odeprzeć armię bolszewicką

– powiedział naszej reporterce dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Czytaj również: “Tak, to był cud tamtego czasu”. Prezydent Andrzej Duda o bohaterach Bitwy Warszawskiej z 1920 roku

Sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przyznał, że to “wspaniała rocznica”.

Czytaj również: Premier Morawiecki: Bitwa Warszawska 1920 r. to historia zwycięstwa wolności nad zniewoleniem

– To piękne zwycięstwo naszych żołnierzy, naszej polskiej armii. Tych chłopaków, którzy Polskę ukochali ponad wszystko, którzy życie swoje Polsce oddali. Dlatego chwała im, chwała i pamięć wieczna dla tych chłopaków. Armia polska krwawiła, ale krwawiła w dobrej sprawie. To nasi kochani żołnierze, ukochani polscy żołnierze, chwała i wieczna cześć bohaterom narodowym – mówił sędzia Nizieński.

   

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz