Dolar na blockchainie lepszy niż monopol banku centralnego

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Brian Brooks, pełniący funkcję kontrolera waluty oraz były szef działu prawnego Coinbase, zaproponował technologie blockchain jako lepszy sposób płatności niż obecny tradycyjny system Banku Centralnego.

Dnia 29 lipca Brooks rozmawiał z Aaronem Kleinem przedstawicielem dużego amerykańskiego think tanku o nazwie Brooklings Institution. Podczas rozmowy podkreślał znaczenie decentralizacji.

„Wierzę w decentralizację. Każdego dnia coraz bardziej przekonuję się o tym, że stablecoiny i inne tokeny oparte na dolarze są najlepszą drogą do szybkich płatności. Lepszą niż aktualny monopol banku centralnego na system płatniczy”.

Działania rządu w obliczu pandemii COVID– 19 ujawniają wiele słabych stron aktualnego systemu płatniczego. Są to bariery technologiczne, które jeszcze kilka miesięcy temu utrudniały wysyłanie 1200 dolarów w ramach pakietu stymulującego do ogromnej liczby obywateli amerykańskich.

Problemem jest przestarzały system finansowy

Jak zaznaczył Brooks, OCC powstało dzięki Ustawie o Walutach Narodowych z 1863 roku, a nie, jak się powszechnie uważa, dzięki Ustawie o Bankowości Narodowej z 1864 roku Ustawa z 1864 roku zastąpiła miejsce poprzedniczki i przesunęła punkt ciężkości na regulacje bankowe, ale, początkowo chodziło o stworzenie jednolitego systemu płatności konkurencyjnych. Szereg ustaw w latach 1863-1910 sprawił, że Stany Zjednoczone posiadały w tamtym czasie najbardziej zaawansowany system finansowy na świecie. Problem polega na tym, że od tamtych lat w tym systemie wiele się nie zmieniło.

Władze starały się znaleźć rozwiązanie pozwalające na unowocześnienie starego systemu płatniczego jednak z niewielkim skutkiem. Powstał projekt FedNow, który ma za zadanie umożliwić transakcje w czasie rzeczywistym. Jednak szczegóły dotyczące technologii, na jakiej ma się opierać projekt nie są jeszcze znane. Wiele osób w tym Brian Brooks nie widzi sensu marnowania pieniędzy oraz czasu na tworzenie nowej technologii, podczas gdy gotowe rozwiązanie problemu jest pod ręką. Mowa tutaj o blockchain.

„Istnieją przecież w sektorze prywatnym technologie takie jak blockchain, gdzie można po prostu zaprogramować pewne schematy i nacisnąć przycisk automatyczny, który będzie obsługiwał wszystkich w danej sieci”.

– powiedział Brian Brooks.

Office of the Comptroller of the Currency (OCC) jest biurem Skarbu USA, które obsługuje banki federalne. Kilka dni temu informowaliśmy was o tym, że OCC udzieliło zgody na przechowywanie aktywów cyfrowych bankom federalnym.

Źródło:

Zostaw komentarz