Dbają o drzewa w ramach projektu LIFE Urbangreen

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej pielęgnujący zieleń zakładają przy wybranych drzewach w Krakowie specjalne worki nawadniające, które na bieżąco są uzupełniane określoną ilością wody. Wszystko w ramach pilotażowego projektu LIFE Urbangreen mającego przeciwdziałać zmianom klimatu.

Dbają o drzewa w ramach projektu LIFE Urbangreen

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Projekt opiera się na wytycznych przygotowanych przez prof. Alessio Finiego z Uniwersytetu Mediolańskiego. Dojrzałe drzewa wspierane są 75 litrami wody, natomiast małe drzewka 40 litrami raz na dwa tygodnie.

W przyszłości ilość dostarczonej wody będzie obliczana indywidualnie dla każdego drzewa przez aplikację wdrażaną w trakcie projektu. Aplikacja będzie wyliczać odpowiednią ilość wody, aby łagodzić stres związany z suszą i zapobiegać chorobom. W celu ograniczenia ilości zużywanej wody, pracownicy ZZM nie będą dostarczać jej dokładnie tyle, ile drzewo potrzebuje, a jedynie tyle, ile jest niezbędne do przeżycia.

Sukcesywnie na obszarach pilotażowych przeprowadzane jest również tzw. Mulczowanie (koszenie połączone z rozdrabnianiem powierzchni gleby). Zrębki z drzew liściastych z dodatkiem kory sosny wysypywane są na wysokość ok 5-10 cm w obrębie 1 metra od drzewa. Przefermentowane zrębki nawożą, pomagają zatrzymać wilgoć oraz stanowią ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami korzeni.

https://cityon.pl/krakow

Zostaw komentarz