Darmowe żłobki w Warszawie – jak idzie spełnianie sztandarowej obietnicy Trzaskowskiego?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
  • Zakończył się właśnie konkurs na wykup blisko tysiąca kolejnych miejsc w niepublicznych placówkach dla najmłodszych. Dotacje na ten cel wyniosą blisko 50 mln zł do 2023 roku
  • W tym momencie Warszawa jest w stanie zapewnić darmową opiekę dla blisko 14,5 tys. najmłodszych dzieci
  • Jak informuje stołeczny Ratusz, Warszawa, jako jedno z niewielu miast w Polsce, osiągnęła tzw. cel barceloński, czyli zagwarantowanie miejsc w żłobkach dla co najmniej 33 proc. populacji dzieci w wieku 2-3 lata

W kampanii przed wyborami na prezydenta RP regularnie pojawia się sprawa darmowych żłobków w Warszawie. Ma to związek z obietnicą, jaką złożył Rafał Trzaskowski jeszcze zanim objął urząd prezydenta stolicy. “Będą darmowe żłobki dla każdego warszawiaka. Jeżeli nie będzie miejsc w żłobkach publicznych, zapłacimy za miejsce w żłobku prywatnym” – stwierdził jesienią 2018 roku.

Zwiększenie liczby miejsc o ponad 70 procent

Teraz temat ten poruszają najczęściej politycy PiS, zarzucając kandydatowi KO, że zapowiedź ta nie została spełniona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda w praktyce realizacja tej obietnicy Rafała Trzaskowskiego. Poprosiliśmy Urząd m.st. Warszawy o szczegółowe statystyki.

OBACZ TEŻ: Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania ws. koncertu Kasi Kowalskiej w Ciechanowie. “Nie stwierdzono znamion przestępstwa”

– Od września 2019 roku opieka dla dzieci w wieku do lat trzech jest bezpłatna zarówno w miejskich żłobkach oraz w niepublicznych placówkach, w których są miejsca wykupywane w trybie konkursów. Dzięki takim konkursom oraz budowie nowych żłobków, Warszawa sukcesywnie zwiększa liczbę miejsc w placówkach opieki nad najmłodszymi dziećmi. Od jesieni 2019 roku liczba miejsc oferowanych przez miasto zwiększyła się o ponad 70 procent – z 7843 z początku kadencji prezydenta Trzaskowskiego do blisko 14 tys. obecnie – wylicza Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy.

– Tylko w 2019 roku łącznie utworzono 5365 miejsc dla najmłodszych warszawiaków – 713 w publicznych plus 4652 niepubliczne. To tak, jakby zbudować ponad 35 bardzo dużych żłobków – dodaje Gałecka.

ZOBACZ TAKŻE: Felerne maseczki z Chin w warszawskim pogotowiu? Ratownik: to zwykłe atrapy

Z informacji przekazanych nam w środę przez stołeczny Ratusz, w Warszawie funkcjonuje 8417 miejsc w placówkach publicznych i 4881 miejsc dla maluchów w placówkach niepublicznych, dotowanych przez miasto (łącznie 13 298) w podziale na: 8282 miejsc w żłobkach m.st. Warszawy, 135 miejsc w publicznych punktach dziennego opiekuna, 3315 miejsc w niepublicznych żłobkach z dofinansowaniem, 1483 miejsc w niepublicznych punktach dziennego opiekuna z dofinansowaniem, 83 miejsca w niepublicznych klubach dziecięcych z dofinansowaniem.

Rozstrzygnięto kolejny konkurs. Najwięcej nowych miejsc na Pradze

W chwili przekazywania nam tych informacji trwał jeszcze proces podpisywania umów na kolejne ok. tysiąc miejsc, wykupionych przez miasto w dzielnicach o największych potrzebach opiekuńczych. Dziś konkurs ten został zakończony. W jego wyniku Warszawa zapewni miejsca w żłobkach dla kolejnych 937 maluchów. Najwięcej na: Pradze Południe – 325 miejsc, Targówku – 160, Żoliborzu (osiedlu Sady Żoliborskie) – 151 oraz w Wawrze (osiedle Marysin Wawerski) – 120 miejsc.

ZOBACZ TAKŻE: Listy w foliowej torbie na drzewie? Tak dostarcza je listonoszka Poczty Polskiej

Miejsca wykupione przez Warszawę w drodze konkursu będą działać w standardzie miejskim w placówkach niepublicznych (żłobki, kluby dziecięce oraz punkty dziennej opieki). We wszystkich tych placówkach, tak, jak w żłobkach publicznych i publicznych punktach dziennego opiekuna, opieka jest bezpłatna – rodzic płaci jedynie za wyżywienie dziecka.

– Od września bieżącego roku każde dziecko do trzeciego roku życia będzie miało miejsce w żłobku. Szacunki mówią o zapotrzebowaniu na poziomie 15 tys. miejsc. Do września dokupimy tyle dodatkowych miejsc, by zwiększyć ich liczbę właśnie do ok. 15 tysięcy – zapewnia Karolina Gałecka.

“Cel barceloński” osiągnięty

Jak informuje stołeczny Ratusz, Warszawa, jako jedno z niewielu miast w Polsce, osiągnęła tzw. cel barceloński. – Oznacza to, że zgodnie z ustaleniami Rady Europejskiej w Barcelonie zagwarantowane jest miejsce w żłobkach dla co najmniej 33 proc. populacji dzieci w wieku 2-3 lata. Spełniamy cele nakazane przez RE w zakresie świadczenia opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. Cel barceloński zakłada, że kluczowym czynnikiem korzystania z opieki żłobkowej jest zarówno łatwy dostęp do placówki, jak również wysoka jakość opieki oraz przystępność cenowa – tłumaczy Karolina Gałecka.

Zapewnianie opieki dla przynajmniej 33 proc. dzieci w wieku poniżej trzech lat ustalone na szczycie w Barcelonie, osiągnięto np. w Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii, Holandii, Francji, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, w Hiszpanii, we Włoszech. Według szacunków unijnych, w 2018 roku odsetek dzieci w tym wieku objętych formalną opieką w całej UE wynosił 32,9 proc.

Jak informuje stołeczny Ratusz, w 2020 roku w Warszawie realizowanych jest pięć procesów inwestycyjnych w zakresie budowy nowych żłobków oraz cztery, dotyczące rozbudowy istniejącej infrastruktury. Te działania pozwolą do końca 2023 r. zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach publicznych o kolejne 1350.

Bon żłobkowy – komu przysługuje?

Korzystanie z placówek niepublicznych jest również dofinansowane przez miasto w postaci bonu żłobkowego o wartości 400 zł, który jest przyznawany co miesiąc, od ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, aż do momentu objęcia go wychowaniem przedszkolnym. Wsparcie jest przyznawane rodzicom, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, ich dochody nie przekraczają 2883 zł netto na osobę w rodzinie, a dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku (wówczas wymagamy zgody na skreślenie z listy na czas otrzymywania świadczenia) lub chodzi do miejskiej placówki, ale rodzic wypowie umowę o świadczenie usług.

– Trzeba dodać, że wielu rodziców podejmuje decyzję o niewysyłaniu maluchów do żłobków i nie chce korzystać z instytucjonalnej opieki nad dziećmi do lat trzech. Ta grupa rodziców korzysta z pomocy bliskich lub usług świadczonych przez nianie – podsumowuje Karolina Gałecka.

Nabór dzieci do żłobków niepublicznych, dofinansowanych przez miasto, jest prowadzony w systemie rekrutacji Zespołu Żłobków m.st. Warszawy. Placówki prywatne, wyłonione w konkursie, są włączane do systemu po podpisaniu przez ich właścicieli umowy z miastem. Dotacje na ten cel wyniosą blisko 50 mln zł do 2023 roku.

Zostaw komentarz