Czy Watykan rozliczy bp. Janiaka? “Ma nas gdzieś, dba, żeby się nie wylało”

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

© PAP/Tomasz Wojtasik

Edward Janiak jako biskup pomocniczy diecezji wrocławskiej i biskup kaliski wiedział przynajmniej o trzech księżach, którzy krzywdzili dzieci na terenie jego diecezji. Paweł Kania zatrzymany ws. próby molestowania został już w 2005 r. Od tego czasu duchowny był często przenoszony z parafii do parafii. Janiak milczał mimo nakładanego przez przepisy kanoniczne obowiązku poinformowania o wszystkim Watykanu. Zawiadomienie ws. biskupa kaliskiego złożył abp Wojciech Polak.

Historie trzech mężczyzn opowiedziane w “Zabawie w chowanego” łączy postać biskupa Edwarda Janiaka. Duchowny w latach 1996-2012 był wrocławskim biskupem pomocniczym, od 2012 r. jest biskupem kaliskim. 

W filmie Marka i Tomasza Sekielskich poznajemy historię Andrzeja Hurnego, który padł ofiarą ks. Arkadiusza H. w 1997 r. H. pełnił wtedy posługę w parafii w Sycowie. Biskup Janiak wiedział o przestępstwie księdza z Sycowa. W 2016 r. do duchownego przyjechali rodzice ofiary i zagrozili, że o wszystkim poinformują Janiaka. Ksiądz opowiedział, że biskup kaliski o wszystkim wie. – Ksiądz biskup o tych sytuacjach jest poinformowany, z tego, co wiem. Andrzej w obecności biskupa wyznał, że wybacza – mówi na nagraniu ks. H. 

Bp Edward Janiak i sprawa księży pedofilów © Marta Kondrusik Bp Edward Janiak i sprawa księży pedofilów

“Zabawa w chowanego”. Biskup Janiak milczał ws. pedofilii

Z Sycowa ksiądz Arkadiusz został przeniesiony do oddalonego o jakieś 80 km Pleszewa. Tam dochodzi do dramatu kolejnych bohaterów filmu Sekielskich – braci Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków. Sprawą molestowania Jakuba prokuratura zajmuje się od półtora roku. 

Jak dowiadujemy się z filmu, rodzice Andrzeja Hurnego bezskutecznie próbowali zainteresować kościelne władze sprawą księdza pedofila. W marcu 2016 r. Biskup Janiak odwołał H. z parafii w Chwaliszewie, ale nie zostało wszczęte postępowanie kanoniczne. Zrobiono to dopiero dwa lata później. Wtedy też kuria zawiadomiła Kongregację Nauki Wiary.

Czy możliwe, że kuria wiedziała o skłonnościach duchownego przed 2016 r.? To bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę, jak często zmieniał parafię. Po Pleszewie pełnił posługę także w Kaliszu, Lubini Małej, Mirkowie, Chwaliszewie i Skalmierzycach. Jak dowiadujemy się z filmu, przenosiny poprzedzały skargi parafian na księdza H.

Kolejna historia dotyczy Pawła Kani. Sprawa byłego już księdza z archidiecezji wrocławskiej była szeroko opisywana w mediach, pojawiła się też w pierwszym filmie Sekielskich “Tylko nie mów nikomu”. Jak podaje m.in. “Gazeta Pomorska“, Kania w już 2005 r. został zatrzymany za posiadanie pornografii dziecięcej i próbę molestowania chłopców. Wówczas biskupem pomocniczym kurii był Janiak. Jaka kara spotkała wtedy Kanię? Przymusowy urlop, a następnie przeniesienie do diecezji bydgoskiej. Choć trwało śledztwo, Kania cały czas miał kontakt z dziećmi, 2006 r. wielokrotnie zgwałcił 11-letniego Arka. Po tym przeniesiono go z powrotem do archidiecezji wrocławskiej. W 2009 r., jak opisuje “Gazeta Wyborcza“, na zachowanie Kani Janiakowi bez skutku skarżył się duchowny z Milicza. Kania skazany został dopiero w 2015 r., władze kościelne na wydalenie go ze stanu duchownego czekały jeszcze cztery lata.

Problem pedofilii w Kościele. Nitras: Obwiniam Kaczyńskiego o bezczynność

Odtwórz ponownie wideo

NASTĘPNY

NASTĘPNY

I jest jeszcze ksiądz Edward P., podobnie jak Kania kolega Janiaka z seminarium. Ten przypadek nie znalazł się w filmie Sekielskich, ale opisuje go w swoich publikacjach oko.press. P. w 2002 r. skazano za molestowanie chłopców w Pszennie. Dostał półtora roku więzienia w zawieszeniu. W 2003 r. Janiak, jako biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, przekonywał, że ksiądz Edward już nie będzie pełnił posługi kapłańskiej. W 2006 r. duchowny został proboszczem w Brożcu, niedaleko Pszenna. Proboszczem był do 2013 r., został usunięty, ale pojawił się w 2019 r. Prowadził rekolekcje dla dzieci w Sobótce. Dopiero wtedy archidiecezja wrocławska poinformowała, że powiadomi o sprawie P. Watykan. 19 lat po pierwszym zawiadomieniu do prokuratury.

Milczenie biskupa Janiaka. Straci stanowisko?

Biskup Janiak powinien informować Watykan o wszystkich przypadkach pedofilii, co także zostało powiedziane w filmie. W 2001 r. Jan Paweł II wydał dokument “Sacramentorum sanctitatis tutela”, nakazujący biskupom zgłaszanie przestępstw seksualnych Kongregacji Nauki Wiary. W 2019 r. w papież Franciszek w formie motu proprio wydał dokument “Vos estis lux mundi”. Otwiera on drogę do wyciągnięcia odpowiedzialności wobec biskupów w sytuacji zaniedbań. W oparciu o ten akt zawiadomienie na bp. Janiaka złożył w Watykanie prymas Wojciech Polak.

– Z moich informacji wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Stolica Apostolska ukarze biskupa Edwarda Janiaka odwołaniem ze stanowiska za poważne zaniedbania kanoniczne – powiedział we wtorek Tomasz Terlikowski.

“Janiak dba o ks. H. i o to, żeby się nie wylało”

– Zastanawiam się nad jedną rzeczą. Kiedy biskup Janiak zacznie dbać o nasze dusze i o to, co się dzieje z ludźmi, którzy są molestowani i odchodzą z Kościoła. Na razie on dba o księdza H. i o to, żeby się nie wylało. On ma nas gdzieś – mówił w filmie Sekielskich Jakub Pankowiak.

Kuria Diecezjalna w Kaliszu do zarzutów stawianych w filmie odniosła się w komunikacie. Broni postawy Janiaka, twierdząc, że o sprawie ks. Arkadiusza H. prokuratura poinformowała diecezję w 2018 r. “Ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez Biskupa Kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000” – czytamy. 

Jeśli chodzi o historię Kani, kuria przekonuje, że bp Janiak w archidiecezji pełnił posługę biskupa pomocniczego “w zależności od biskupa diecezjalnego i jego decyzji”.

Zobacz więcej

Newsy

Skandaliczny wpis Sikorskiego nt. Macierewicza. “Rynsztok”

© PAP / Tomasz Gzell Radosław Sikorski podczas Rady Krajowej PO w Warszawie. Donald Tusk, Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak pozwą byłego szefa MON Antoniego Maciereiwcza. Sikorski odniósł się do tej sprawy na Twitterze. Informację

Newsy

“Duda chciał grać w szachy, ale Kurski okazał się lepszy”

© Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta Prezydent Andrzej Duda i prezes TVP Jacek Kurski podczas inaugracyjnego posiedzenia Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa, Pałac Prezydencki, 11 września 2017 Rada Mediów

Uncategorized

Od czwartku otwarte kolejne filie Biblioteki Kraków

Od czwartku, 28 maja czytelnicy będą mogli korzystać z kolejnych trzech filii Biblioteki Kraków. Ponownie zapraszają filie: nr 15 przy ul. Dobrego Pasterza 100, nr 18 przy ul. Siemaszki 31 oraz nr 40 przy ul.

Uncategorized

Miasto dba o bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego

W związku epidemią koronawirusa i ograniczonym ruchem na ulicach wprowadzane są zmiany w jego organizacji, mające poprawić bezpieczeństwo. To odpowiedź na wnioski mieszkańców, organizacji i odpowiednich służb, a także na audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego i

Uncategorized

#KochamKrakówzDomu, czyli Kocham Kraków z Wzajemnością w sieci

Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” – Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami od ponad dwudziestu lat przybliża mieszkańcom Krakowa życie osób z niepełnosprawnościami i udowadnia, ze nie ma rzeczy niemożliwych. Tegoroczna edycji przenosi