Coraz więcej aplikacji pozwala zapłacić za przejazd A4

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

W lipcu minął rok, od kiedy użytkownicy autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami mogą korzystać z automatycznych płatności, bez konieczności uiszczania opłaty w kasie ani kupowania dodatkowego urządzenia.

Od 16 lipca ubiegłego roku kierowcy mogą na tym odcinku autostrady korzystać z videotollingu – poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu. Początkowo służyła do tego tylko aplikacja Autopay, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą.

Największy plus tego rozwiązania to znaczne skrócenie czasu przejazdu przez bramkę. Zainstalowane na przy wjeździe kamery odczytują tablicę rejestracyjną i natychmiast podnosi się szlaban. Dla płatności automatycznych wyznaczono osobne bramki po lewej stronie każdego punktu poboru opłat, oznaczone symbolem czarnej kamery na żółtym tle.

Oprócz oszczędności czasu to także oszczędność pieniędzy. Firma Stalexport promuje tę formę płatności obniżając cenę przejazdu kierowcom korzystającym z aplikacji. To przydatna informacja zwłaszcza w kontekście zapowiadanych przez operatora i mocno krytykowanych podwyżek opłat. Od października stawka podstawowa za przejazd pomiędzy Krakowem a Katowicami wzrośnie z 20 do 24 zł. Płacąc automatycznie też zapłacimy więcej niż obecnie, ale będzie to wzrost z 14 do 16 zł.

Wielofunkcyjny SkyCash

W ostatnim czasie rozszerza się wachlarz aplikacji, którymi możemy zapłacić za podróż do Katowic. Ta wiadomość ucieszy osoby, które nie chcą instalować kolejnej rzadko używanej aplikacji na swoim telefonie. Od 1 lipca można w ten sposób wykorzystać popularną aplikację SkyCash, przydatną także m.in. do płacenia za parkowanie w strefie czy przejazd komunikacją miejską.

Banki wchodzą po kolei

Opłaty za autostrady dołączają do swojej oferty również banki. Pierwszym, który wprowadził to rozwiązanie w swojej aplikacji, był bank Millenium. Na podobny krok zdecydowały się m.in. Bank Pocztowy, Pekao i ING.

W minionym tygodniu o nawiązaniu współpracy poinformował właściciel używanej powszechnie aplikacji Yanosik. Nowością jest też możliwość ustawienia w aplikacji Autopay płatności poprzez doliczenie należności za przejazd do rachunku za telefon. Z takiej opcji mogą skorzystać klienci sieci Play.

Źródło:

Zostaw komentarz