Cichanouska do Polski: nałóżcie sankcje na reżim Łukaszenki

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Przebywająca na Litwie liderka białoruskiej opozycji demokratycznej apeluje do polskich polityków o nałożenie sankcji na Białoruś.

Swiatłana Cichanouska © tsikhanouskaya.org Swiatłana Cichanouska

– Wzywamy polskich przyjaciół do wsparcia naszej pokojowej walki o wolność. Możecie nam pomóc poprzez słowa wsparcia w mediach społecznościowych, prosząc przedstawicieli rządu o sankcje wobec reżimu Łukaszenki, udzielając pomocy obrońcom praw człowieka, ofiarom represji, dziennikarzom, strajkującym robotnikom, przyjmując uciekających studentów i pracowników – powiedziała liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska w środę podczas drugiego dnia LSE SU Polish Economic Forum 2021 w Warszawie.

– Polacy wiedzą, czym jest pokojowa walka.  „Solidarność” jest doskonałym przykładem wywalczenia wolności w pokojowy sposób – dodała Cichanouska. Mówiła o ponad 32 tys. zatrzymanych i ponad 320 osadzonych w więzieniach z powodów politycznych, o torturach i maltretowaniu więźniów reżimu.  – Nie potrafię przełożyć tej rewolucji na język ekonomii, ponieważ mówimy o wartościach: godności, demokracji, wolności, szacunku. Nie potrafię wyrazić bólu. To jest coś, co albo się czuje, albo nie – powiedziała.

Przez społeczność demokratyczną Cichanouska jest uważana za zwyciężczynię sierpniowych wyborów prezydenckich na Białorusi. Świadczą o tym liczne udokumentowane fakty fałszerstw wyniku wyborów. 11 sierpnia, dwa dni po wyborach i wybuchu masowych protestów, została zmuszona do wyjazdu z kraju przez służby bezpieczeństwa Białorusi. Jej mąż, popularny opozycyjny vloger Siarhej Cichanouski od maja 2020 roku przebywa w areszcie, grozi mu wiele lat łagru.

Zostaw komentarz