Choroba związana z COVID-19 uszkadza serca zdrowych dzieci

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© AFP Dzieci, u których rozwinął się wielonarządowy stan zapalny (MIS-C) przypominający chorobę Kawasakiego, który jest prawdopodobną konsekwencją zakażenia koronawirusem, wymagają natychmiastowej uwagi i – prawdopodobnie – powinny być hospitalizowane – przekonywali we wtorek eksperci w czasie spotkania zorganizowanego przez amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Objawy choroby, która prawdopodobnie jest reakcją na zakażenie dziecka koronawirusem i ma charakter autoimmunologiczny, mogą obejmować bóle żołądka, wymioty, gorączkę i pojawienie się wysypki – tłumaczyli eksperci na spotkaniu zorganizowanym przez CDC.

U wielu dzieci, u których rozwinie się ta choroba, może dochodzić do niedokrwienia serca i wymagają one natychmiastowego leczenia. Zdaniem ekspertów z USA jest coraz bardziej pewne, że choroba ma związek z zakażeniem koronawirusem – nawet pomimo tego, że u niektórych dzieci, u których ją stwierdzono, nie wykryto obecności wirusa w organizmie, ani nie pojawiały się u nich symptomy COVID-19.

Choroba rozwija się zazwyczaj dwa do sześciu tygodni po zakażeniu koronawirusem i dotyka najczęściej dzieci, które wcześniej nie miały problemów ze zdrowiem.

CDC w ubiegłym tygodniu wysłała alarm do pediatrów w USA w związku z pojawieniem się schorzenia. Nową chorobę wykryto u dzieci w co najmniej 20 stanach USA i Dystrykcie Kolumbia.

Dr James Schneider, pediatra z Nowego Jorku podkreśla, że “uderzające jest, że połowa z dzieci, u których wykryto nową chorobę, miała już nieprawidłowości w tętnicach wieńcowych”. Ponieważ dzieci nie miały wcześniej kłopotów ze zdrowiem uważa się, że do uszkodzeń dochodzi w wyniku MIS-C.

Dr Schneider radzi, aby każde dziecko, u którego pojawi się gorączka, ból brzucha i wysypka powinno być natychmiast zabrane do pediatry. – Sądzę, że mamy mało czasu (na zdiagnozowanie) – twierdzi.

U ponad połowy z 33 dzieci, które były leczone na MIS-C w klinice pediatrycznej w Nowym Jorku, którą kieruje dr Schneider, doszło do jakiegoś rodzaju dysfunkcji serca. Niemal wszystkie te dzieci wcześniej cieszyły się dobrym zdrowiem.

Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez CDC apelowali do rodziców, aby – w przypadku pojawienia się objawów MIS-C u dziecka nie zwlekali – i natychmiast udawali się z nim do lekarza. Schneider podkreślił, że dzieci, którym szybko udzielono pomocy, po kilku dniach w szpitalu wracały zdrowe do domów.

Zobacz także: 

Odtwórz ponownie wideo

NASTĘPNY

 • Palacze bardziej narażeni na Covid-19

  Palacze bardziej narażeni na Covid-19

  Według nowych badań palenie może podnieść ryzyko zapadnięcia na Covid-19 poprzez podniesienie poziomu enzymu, który umożliwia koronawirusowi dostęp do komórek płuc – poinformował Bloomberg. Badania przeprowadzili uczeni z Kanady.

  Logo PAPPAP
 • Jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę

  Jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę

  Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił na swoich stronach instrukcję, jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę. Podkreśla w niej, aby przed założeniem maseczki zadbać o czystość dłoni – umyć je wodą z mydłem lub zdezynfekować płynem na bazie alkoholu.

  Logo PAPPAP
 • Czego w epidemii najbardziej boją się Polacy?

  Czego w epidemii najbardziej boją się Polacy?

  Psycholodzy zbadali nastroje Polaków związane z epidemią koronawirusa. Poziom lęku związany z epidemią COVID-19 jest dość wysoki. Znaczna większość badanych boi się, że zachoruje ktoś im bliski (73 proc.). Obawiają się też przepełnionej służby zdrowia (72 proc.), albo kryzysu finansowego (71 proc.).

  Logo PAPPAP

NASTĘPNY

NASTĘPNY

Zostaw komentarz