Chcesz kupić mieszkanie? Rządzący planują nową ulgę w…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

ulgi podatkowe za zakup nieruchomości © Provided by Spider’s Web ulgi podatkowe za zakup nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju proponuje zmiany w prawie, wyrażające się we wprowadzeniu ulg podatkowych za zakup nieruchomości. Kto będzie mógł skorzystać z udogodnienia, na jakich warunkach i w jakiej wysokości, a także – co najważniejsze – od kiedy?

Jak opisuje „forsal”, Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzenia nowego rodzaju ulgi (ulga na zasiedlenie) w podatku dochodowym. Zmiana dotyczyć ma osób do 35 roku życia, które

kupiły mieszkanie na rynku pierwotnym wybudowały dom jednorodzinny

Projekt zmian w przepisach pojawił się w wykazie prac Rady Ministrów i nosi nazwę „Projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw”.

Z możliwości będzie mogła skorzystać osoba w wieku do 35 lat, natomiast w odniesieniu do małżeństw, istotny będzie wiek małżonka młodszego.

Udogodnienie będzie obowiązywało jedynie co do pierwszego domu albo mieszkania – i to o określonych parametrach wielkościowych.

Ile może wynieść ulga?

Od podatku dochodowego dla osób fizycznych będzie można odliczyć kwotę uzależnioną od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika. W projekcie podkreśla się, że faworyzowane będą rodziny wielodzietne. Wysokość odliczenia ma być również sprzężona z sytuacją na rynku budowlanym – na przykład w odniesieniu do kosztów.

Projekt przepisów określa również symulację, na podstawie której hipotetycznie wyliczono, ile można by odliczyć w 2020 roku.

singiel bezdzietny – 4 597 zł singiel z jednym dzieckiem – 5 746,25 zł singiel z dwojgiem dzieci – 5 895,50 zł singiel z trojgiem dzieci – 8 044,75 zł małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł małżeństwo z jednym dzieckiem – 10 343,25 zł małżeństwo z dwojgiem dzieci – 11 482,50 zł małżeństwo z trojgiem dzieci – 12 641,75 zł

Projekt, jak widać, zapewne zostanie zakwalifikowany przez rządzących – jeżeli zacznie obowiązywać – jako kolejny element polityki prorodzinnej.

Ulgi podatkowe za zakup nieruchomości – dwa w jednym

W projekcie zawarto informację, że ulgi podatkowe za zakup nieruchomości to połączenie oddziaływania na gospodarkę i na sferę społeczną. Sama ulga ma wpłynąć nie tylko na ogólny dobrobyt obywateli, ale także na cały rynek budowlany.

Projekt ma również – zdaniem jego autorów – wpisywać się w katalog pomocy w związku z koronawirusem. Trudno się z tym nie zgodzić, bo rynek mieszkaniowy znalazł się w niestandardowej sytuacji. Wprowadzanie ulg podatkowych za zakup nieruchomości to z pewnością krok, który przyczyni się do popularyzacji kupowania nieruchomości na rynku pierwotnym – być może wesprze deweloperów – jak i budowy domów jednorodzinnych.

Każda forma wsparcia, która polega na niezabieraniu pieniędzy obywatelom, wydaje się dobra i zasadna. Warto jednak zauważyć, że opisywane zmiany w przepisach są jedynie projektem – i to we wczesnej wersji. Trudno stwierdzić, kiedy ulgi podatkowe za zakup nieruchomości wejdą w życie. Możliwe, że charakter wsparcia zmieni się podczas prac legislacyjnych, bądź w ogóle pomysł zostanie za jakiś czas porzucony.

Zobacz także:

Odtwórz ponownie wideo

NASTĘPNY

 • Palacze bardziej narażeni na Covid-19

  Palacze bardziej narażeni na Covid-19

  Według nowych badań palenie może podnieść ryzyko zapadnięcia na Covid-19 poprzez podniesienie poziomu enzymu, który umożliwia koronawirusowi dostęp do komórek płuc – poinformował Bloomberg. Badania przeprowadzili uczeni z Kanady.

  Logo PAPPAP
 • Jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę

  Jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę

  Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił na swoich stronach instrukcję, jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę. Podkreśla w niej, aby przed założeniem maseczki zadbać o czystość dłoni – umyć je wodą z mydłem lub zdezynfekować płynem na bazie alkoholu.

  Logo PAPPAP
 • Czego w epidemii najbardziej boją się Polacy?

  Czego w epidemii najbardziej boją się Polacy?

  Psycholodzy zbadali nastroje Polaków związane z epidemią koronawirusa. Poziom lęku związany z epidemią COVID-19 jest dość wysoki. Znaczna większość badanych boi się, że zachoruje ktoś im bliski (73 proc.). Obawiają się też przepełnionej służby zdrowia (72 proc.), albo kryzysu finansowego (71 proc.).

  Logo PAPPAP

NASTĘPNY

NASTĘPNY

Zostaw komentarz