Były prezydent Wrocławia z “Nową Nadzieją” idzie w politykę. Na starcie pozdrawia… Trzaskowskiego

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Rafał Dutkiewicz © fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska Rafał Dutkiewicz

Dzisiaj odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Nowa Nadzieja – inicjatywy politycznej, na której czele stanął był prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Nie zabrakło w jego wystąpieniu haseł o “naruszenia fundamentów demokracji”. Na koniec, Dutkiewicz przesłał pozdrowienia Trzaskowskiemu, Hołowni i Kosiniakowi-Kamyszowi. – Chcę wśród was widzieć partnerów we wspólnym dziele – stwierdził.

Stowarzyszenie Nowa Nadzieja to nowa inicjatywa polityczna skupiona wokół byłego, wieloletniego prezydenta Wrocław Rafała Dutkiewicza. Wśród sympatyków stowarzyszenia są osoby ze środowiska Dutkiewicza, samorządowcy z Dolnego Śląska oraz m.in. część działaczy Nowoczesnej, w tym poseł Krzysztof Mieszkowski. W sobotę w kompleksie kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Nowa Nadzieja.

Dutkiewicz, przemawiając do sympatyków nowej inicjatywy, wymienił cztery wartości, które mają – jak mówił – być fundamentem Nowej Nadziei: godność, wolność, równość, solidarność.

Czytaj również: Dutkiewicz chce powrócić na scenę polityczną

Polityk ocenił, że dziś polskie społeczeństwo jest “dramatycznie podzielone”. 

Wskazał, że “Jarosław Kaczyński wprowadził zmiany w polskim społeczeństwie o charakterze ekonomicznym i godnościowym”.

– W obu tych sensach zmiany zostały wprowadzone w niewłaściwy sposób; dokonując tej zmiany, posługując się tą zmianą, nadużywając jej, naruszył fundamenty demokracji, wzruszył konstytucję, nadszarpnął, a może i zniszczył państwo prawa

 – powiedział Dutkiewicz. W ocenie samorządowca, Kaczyński “zachwiał podstawowymi wartościami: godnością, wolnością, równością i solidarnością”.

Dutkiewicz przekonywał, że dziś należy “wyrwać polską politykę z doraźności”.

– Wszystko dziś w polskiej polityce jest tu i teraz, podporządkowane doraźnym interesom. Taka polityka staje się pustym teatrum, niezrozumiałym, groteskowym i obcym, często odrażającym

 – mówił.

Polityk podkreślił, że “naród współcześnie spełni się jedynie ponadnarodowo, a w przypadku Polski – w ramach wspólnoty europejskiej”.

– Nie widzę ważniejszych zadań stojących przed nami, Europejczykami, niż dwa zadania. Po pierwsze, pogłębianie integracji europejskiej, zgodnie z zamysłem leżącym u podstaw UE, dla pokoju, dla solidarności. Po drugie, sprostanie wyzwaniom klimatycznym dla istnienia. To jest polityka, która mnie interesuje, zbudowana na fundamencie wartości, takich jak godność, wolność, równość, solidarność – mówił Dutkiewicz.

Były prezydent Wrocławia podczas przemówienia przesłał pozdrowienia Rafałowi Trzaskowskiemu, Szymonowi Hołowni i Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi.

– Pozdrawiam też przyjaciół ze stowarzyszenia Samorządy dla Polski i jednego z inicjatorów powstania tego stowarzyszenia – prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, pozdrawiam też przyjaciół z Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej oraz tych z grona Bezpartyjnych Samorządowców

 – mówił, zapewniając, że nie widzi wśród nich rywali, ale przyjaciół.

– Chcę wśród was widzieć przede wszystkim partnerów we wspólnym dziele, którego musimy się podjąć, i które nazywam odnową polskiej polityki, odbudową jej sensu. Bez naprawy polityki nie naprawimy Polski i polskiej demokracji – powiedział Dutkiewicz.

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz