BP szykuje cięcia. Zmniejsza załogę o 10 tys. etatów

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© Pumpjacks operate on oil wells in the Permian Basin in this aerial photograph taken over Crane, Texa… Brytyjski koncern naftowy ogłosił plan zmniejszenia zatrudnienia o 10 tys. miejsc pracy – to 15 proc.wszystkich pracujących w koncernie. Powodem jest globalny spadek popytu na ropę ze względu na pandemię

Prezes BP, Bernard Looney poinformował pracowników podczas telekonferencji transmitowanej na cały świat, że likwidacji ulegnie 10 tys. miejsc pracy na 70 100 na świecie, większość do końca bieżącego roku — poinformowały Reutera osoby słuchające prezesa. BP nie podał, jakie będą straty w Wielkiej Brytanii, ale uważa się, że będzie to blisko 2 tys. pracowników.

Looney w emailu do załogi napisał: Ceny ropy spadły dobrze poniżej poziomu, jakiego potrzebujemy do osiągania zysku. Wydajemy dużo, znacznie więcej od tego co zarabiamy — mówię o milionach dolarów codziennie — podano w BBC. Rzecznik koncernu odmówił skomentowania tego.

© Dostarczane przez Rzeczpospolita Stacja benzynowa BP w Londynie/Bloomberg

W kwietniu BP zapowiedział zmniejszenie w 2020 r. o 25 proc. wydatków w związku z bezprecedensowym spadkiem popytu na ropę naftową. Zmniejszenie załogi jest też częścią dążeń prezesa Looneya, aby koncern istniejący od 111 lat szybciej reagował na zachodzące zmiany na świecie w ramach przygotowań do przestawienia się na energetykę o mniejszej emisji spalin.

Looney ogłosił w maju kilka nominacji na wyższe stanowiska w koncernie, zmniejszył o połowę ekipę kierowniczą zgodnie z planem zmiany struktury organizacyjnej. Wkrótce po objęciu w lutym stanowiska prezesa ten 49-letni szef pionu finansowego BP zapowiedział, że utworzy 11 działów, które określą na nowo firmę, zlikwidują jej tradycyjną strukturę zdominowaną przez działy wydobycia ropy i gazu, rafinacji, marketingu i handlu nośnikami energii.

Zostaw komentarz