Bp Guzdek: Maryja wpisała się w sposób niezwykły w dzieje polskiego narodu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

– Maryja była źródłem nadziei, która pozwoliła przetrwać w najtrudniejszych chwilach zaborów i wojen, prześladowań, zesłań i przymusowej emigracji. Hetmanka Żołnierza Polskiego była także z nami, kiedy odnosiliśmy największe zwycięstwa – powiedział ordynariusz polowy, bp Józef Guzdek.

W uroczystej liturgii celebrowanej w Katedrze Polowej WP wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych – cywilnych i wojskowych m.in.: prezydent Andrzej Duda, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i generalicja, korpus dyplomatyczny, ministrowie m.in.: Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

W świątyni byli także wojskowi kapelani innych obrządków – biskup polowy ordynariatu prawosławnego abp Jerzy Pańkowski i biskup polowy ordynariatu ewangelicko-augsburskiego bp płk Mirosław Wola.

Na początku liturgii Andrzej Duda przekazał do katedry polowej proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W homilii bp Guzdek powiedział, że 15 sierpnia to dla Polaków dzień pamięci i wdzięczności. “Obchodzimy dziś podwójną uroczystość: religijną – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i patriotyczną – setną rocznicę >>cudu nad Wisłą<<. Jest to zarazem święto Wojska Polskiego”.

Podkreślił, że Maryja “wpisała się w sposób niezwykły w dzieje polskiego narodu”.

– Była źródłem nadziei, która pozwoliła przetrwać w najtrudniejszych chwilach zaborów i wojen, prześladowań, zesłań i przymusowej emigracji. Hetmanka Żołnierza Polskiego była także z nami, kiedy odnosiliśmy największe zwycięstwa

– powiedział bp Guzdek.

Zwrócił uwagę, że w pierwszych dniach sierpnia 1920 roku, kiedy bolszewicy zbliżali się do Warszawy, “Polacy szturmowali niebo”.

– Przed jej świętym obrazem na Jasnej Górze, w Warszawie i w wielu świątyniach nasi rodacy modlili się w intencji ocalenia Ojczyzny. I zostali wysłuchani! – zaznaczył hierarcha.

Biskup polowy Wojska Polskiego podkreślił, że “Bitwa Warszawska nie miała jedynie charakteru militarnego“.

Polacy w 1920 roku powstrzymali narzucaną ogniem i mieczem bolszewicką rewolucję, która miała z korzeniami wyrwać drzewo europejskiej cywilizacji, zbudowanej na fundamencie chrześcijańskich wartości

– powiedział bp Guzdek.

Zwrócił uwagę, że Polacy doskonale zdawali sobie sprawę z wielkiego zagrożenia, jakim był dla narodu komunizm, stąd – jak przypomniał – “licznie zgłaszali się, jako ochotnicy do Wojska Polskiego”.

– I nie mylili się! W niezbyt odległej przyszłości, w bolszewickiej Rosji zburzono większość prawosławnych cerkwi, wymordowano lub zesłano na Sybir wielu duchownych i świeckich. To samo miało spotkać Polaków: walka z Bogiem i religią, terror i krwawe prześladowania Kościoła oraz deportacje na Sybir. Jednak 15 sierpnia 1920 roku Armia Czerwona została pokonana. Bóg dał zwycięstwo – podkreślił bp Guzdek.

Zwrócił uwagę, że po zakończeniu II wojny światowej, “ówczesna władza czyniła wszystko, aby wymazać z pamięci bohaterstwo obrońców Ojczyzny i daninę krwi złożonej na ołtarzu wolności”.

Czytaj również: Specjalne przesłanie prezydenta. Padły ważne słowa o “działaniu razem”

Bp polowy Wojska Polskiego zaznaczył, że współczesne pokolenia Polaków są dłużnikami tych, którzy w 1920 roku oddali swoje życia broniąc kraju.

– Wspominając Marszałka Józefa Piłsudskiego, wielu wybitnych dowódców, walecznych żołnierzy i ochotników, przybywamy do katedry polowej Wojska Polskiego, aby wyśpiewać dziękczynne “Te Deum” za to wielkie zwycięstwo – oświadczył bp Guzdek.

Nawiązał także do przekazanego przez Andrzeja Dudę – do katedry polowej, proporca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. “Będzie on przypominał, że wolność jest dana, ale jeszcze bardziej zadana” – podkreślił hierarcha.

Zwrócił uwagę, że nadal trzeba strzec niepodległości Ojczyzny przed “zakusami wroga”.

– Potrzebna jest troska o rozwój i wyposażenie polskiej armii oraz sojusze gwarantujące bezpieczeństwo naszych granic. Nade wszystko jednak należy tak kształtować ducha polskiego narodu, aby w sytuacji zagrożenia nie wahał się bronić wolności naszej Ojczyzny, nawet za cenę przelanej krwi i ofiarowanego życia – podkreślił bp Guzdek.

Czytaj również: Tomasz Łysiak dla Niezalezna.pl: Bohaterowie 1920

– Bądźmy zawsze gotowi do obrony Ojczyzny a także fundamentalnych wartości, za które nasi przodkowie przelewali krew i oddawali swoje życie

 – zaapelował ordynariusz wojskowy.

Wspomniał, że w ołtarzu głównym, obok figury Matki Bożej, Hetmanki Żołnierza Polskiego, zostały umieszczone: buława hetmańska i róża, wykonane z bursztynu i metalu.

– Te dary wdzięczności są spontaniczną inicjatywą wiernych. Gestem, który będzie przypominał wielkie zwycięstwo polskiego oręża w Bitwie Warszawskiej oraz podkreślał rolę Maryi w dziejach naszego narodu – powiedział ordynariusz wojskowy.

Proporzec prezydenta RP używany jest podczas najważniejszych uroczystości wojskowych z udziałem Zwierzchnika Sił Zbrojnych, m.in. podczas nominacji generalskich i obchodów narodowych świąt. Proporcem Prezydenta RP okryte były prezydenckie trumny podczas pogrzebów prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego.

15 sierpnia – rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. 

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz