Bezpieczeństwo w czasie wypoczynku nad wodą

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

W samym środku sezonu wakacyjnego postanowiłam napisać o czymś, co umyka niektórym z nas w czasie letniego lenistwa nad wodą. Mowa o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Wydaje się, że skoro są one tak oczywiste, to wszyscy ich przestrzegają. Jednak dopiero, gdy zdarzy się tragedia, dochodzi do nas, jakie błędy sami robimy.

https://sites.google.com/view/poradnikinwestowania/home

Po pierwsze:  Naucz się pływać i doskonal umiejętności pływackie.

Nad wodą nie ma miejsca na zbytnią pewność siebie. Umiejętność pływania, najlepiej nabyta pod okiem specjalisty, zapewni nam bezpieczeństwo i  świetną zabawę.

Po drugie: Pływaj i kąp się tylko w wodach strzeżonych przez ratowników.

Niezależnie od tego, jak dobrymi pływakami jesteśmy, w wodzie zawsze może dojść do sytuacji niebezpiecznej. Nagły skurcz, udar słoneczny, wir wodny, mogą być przyczyną wypadku. Jeśli zdarzy się to na akwenie niestrzeżonym nie będzie miał nam kto pomóc.

Przestrzegaj przepisy – znaki zakazu i ostrzegawcze.

Skoro przy akwenie wodnym postawiono znak, podobnie jak przy prowadzeniu pojazdu, bezwzględnie należy się do niego stosować.

Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.

Nie ważne, że „to było tylko jedno piwo”. Alkohol  w wodzie zmniejsza umiejętności pływackie i zaburza termoregulację organizmu. Oczywiście wydaje się nam, że ugasiliśmy pragnienie w upalny dzień i nie ma to żadnego wpływu na nasze zdolności pływackie. Nic bardziej mylnego! Alkohol spowalnia refleks, zaburza zdolność do jasnego osądu sytuacji (np. w trakcie sytuacji niebezpiecznej), zwiększa łatwość w przekraczaniu granic.

Na otwarte wody wypływaj tylko z asekuracją.

Gdy tracimy oparcie dla stóp i dno jest coraz głębiej, tylko od naszych umiejętności i siły mięśni zależy, czy będziemy w wodzie bezpieczni. Jednak nawet najlepszym zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, w trakcie których warto mieć asekurację. Szczególnie gdy pływa się daleko od brzegu.

Pamiętaj, że dno morskie i rzek może się zmieniać.

Woda, szczególnie ta płynąca, jest bardzo nieprzewidywalna. Niesione z prądem gałęzie, odpadki, przesuwające się dno, tworzące zdradliwe niecki, to tylko niektóre niebezpieczeństwa czyhające  na kąpiących się na dnie akwenów.

Nie skacz – w szczególności na głowę – do nieznanej, płytkiej wody.

Każdego roku słyszymy o kolejnym młodym człowieku, który w skutek skoku do wody staje się kaleką. Wielu z tych tragedii można by uniknąć, badając dno zanim zdecydujemy się na skok. Warto również poćwiczyć „skakanie na główkę” z mniejszej wysokości, zawsze do wystarczająco głębokiej wody.

W rzece pływaj z prądem, a nie pod prąd.

Duża ilość przetaczającej się wody to ogromna siła. Człowiek nie jest w stanie z nią się mierzyć, a gdy próbuje, traci szybko siły i naraża się na zranienie przepływającymi przedmiotami.

Nie wskakuj do wody po nagrzaniu promieniami słonecznymi.

Rodzicie aż do znudzenia powtarzają tą powszechnie znaną zasadę swoim pociechom, w wielu przypadkach samemu się do niej  nie stosując. Gwałtowne zamoczenie nagrzanego ciała może spowodować zawał, skurcz, problemy oddechowe. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do utonięcia.

Pilnuj kąpiące się małe dzieci.

Oczywista oczywistość, ale czy na pewno? Pamiętajmy, dziecko grzecznie lepiące zamki z piasku za parę sekund może wskoczyć do wody za kolegą. Nawet jeśli wcześniej uczyło się pływać,  może zachłysnąć się wodą, uderzyć i nieszczęście gotowe.

Wszystkim szczęściarzom, którzy właśnie są na wakacjach i tym, którzy dopiero się na nie wybierają życzę udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku 🙂

Zobacz więcej

Newsy

Jarosław Kaczyński o wyborach prezydenckich: “Ostatni termin…”

© screen z transmisji Jarosław Kaczyński Prezes PiS Jarosław Kaczyński w dzisiejszym oświadczeniu podkreślił, że wybory w Polsce powinny zostać przeprowadzone najpóźniej 28 czerwca 2020 roku. – Wybory będą przeprowadzone, jeżeli będą jakieś próby przeciwstawiania

Newsy

“Doucz się”. Młynarska ostro do Hołowni

© PAP / Marcin Kmieciński Paulina Młynarska Te czasy minęły Szymon. Doucz się. A może raczej oducz: pogardy wobec tego co żeńskie – napisała na Facebooku Paulina Młynarska. Słowa te skierowała do kandydata na prezydenta

Newsy

Śnieg w Tatarach! TOPR ogłasza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

© Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta Tatry (zdjęcie ilustracyjne)Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 26 maja ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W komunikace czytamy, że możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Prognozowany jest także

Newsy

“Szczyt bezczelności”. Trzaskowski odpowiada Dudzie

© PAP / Piotr Nowak Rafał Trzaskowski Andrzej Duda milczy wtedy, kiedy potrzebny jest silny głos prezydenta w obronie wartości, w obronie instytucji państwa, w obronie interesów obywateli. Zabiera głos, kiedy chce przerzucić odpowiedzialność za

Newsy

Groźna choroba związana z koronawirusem u dzieci. Czym jest PIMS?

© coscaron/Getty Zdjęcie ilustracyjne Naukowcy i lekarze na całym świecie z niepokojem obserwują kolejne przypadki występowania u dzieci zespołu wieloukładowej reakcji zapalnej, określanej w literaturze medycznej skrótem PIMS. Objawy przypominają chorobę Kawasakiego, a dotyczą głównie