Arabia Saudyjska przekazała bankom środki za pomocą blockchaina

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Bank Centralny Arabii Saudyjskiej przekazał właśnie bankom w kraju środki za pośrednictwem blockchaina.

Arabia Saudyjska a blockchain

arabia saudyjska blockchain

arabia saudyjska blockchain

W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym przez władze stwierdzono, że przekazanie funduszy było częścią inicjatywy banku centralnego mającą na celu zwiększenie „zdolności do kontynuowania jego roli w zapewnianiu linii kredytowych”. Niestety sam bank centralny nie podał dokładnej kwoty, jaka została przekazana bankom komercyjnym za pomocą łańcucha bloków.

Warto zauważyć, że dziś na Bliskim Wschodzie obserwuje się znaczną popularyzację blockchaina. Dotyczy to zwłaszcza użycia nowej technologii w sektorze finansowym. W 2018 r. bank centralny Arabii Saudyjskiej współpracował np. z bankiem centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu opracowania wspólnej dla obu instytucji cyfrowej waluty, którą można byłoby wykorzystywać do zawierania transakcji transgranicznych między dwoma krajami.

Bank Arabii Saudyjskiej podkreśla, że „jest jednym z pionierskich banków centralnych, który eksperymentuje z technologią blockchain w zakresie przelewów pieniężnych.” W oświadczeniu władz dodano, że „ten ruch [obecny transfer środków za pomocą blockchaina – przyp. bitcoin.pl] jest jedną z kluczowych, innowacyjnych inicjatyw rozpoczętych przez bank centralny w ramach jego programu umożliwiającego rozwój rynku fintech w Królestwie.”

Blockchain w finansach i nie tylko

Zwiększone zaangażowanie rządów i banków centralnych w sektor blockchaina odgrywa ważną rolę w adopcji tej technologii w finansach.

Media poinformował dziś też o tym, że İşbank, jako pierwszy bank z Turcji, dołączył do platformy Corda R3. Tym samym staje się on kolejnym bankiem na świecie, który będzie korzystał z technologii blockchain w ramach transakcji finansowania handlu.

Blockchain jest też stosowany w innych obszarach. Miasto Suzhou w Chinach chce rozpocząć u siebie program pilotażowy dot. tej technologii. Nowy system miałby umożliwiać korzystanie z funkcji śledzenia zapisów notarialnych w czasie rzeczywistym na terenie całego kraju. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Z kolei Rosja zastosuje łańcuch bloków w czasie wyborów. Według informacji ze strony internetowej moskiewskiego rządu, już w czerwcu mieszkańcy Moskwy będą mogli wziąć udział w głosowaniu przy pomocy technologi blockchain.

Źródło:

Zostaw komentarz