Antyperspirant a dezodorant – czym się różnią i jak je stosować?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© Getty Antyperspirant czy dezodorant – te oba kosmetyki mają za zadanie chronić nas przed potem, ale zasada ich działanie jest zupełnie inna. Który wybrać i jak je stosować, aby były bezpieczne i skuteczne?

Antyperspirant i dezodorant to nie to samo. Warto o tym pamiętać, gdy wybieramy w drogerii kosmetyk do ochrony przed potem. Kiedy więc stosować dezodorant, a kiedy antyperspirant? I czy oba rodzaje produktów są bezpieczne dla naszej skóry?

Dezodorant a antyperspirant – różnice

Podstawową różnicą między antyperspirantem a dezodorantem jest to, że ten pierwszy działa na przyczynę, czyli hamuje wydzielanie się wilgoci pod pachami. Gdy pot nie powstaje, nie ma też kontaktu z bakteriami, które powodują jego nieprzyjemny zapach. Skóra po użyciu pozostaje sucha, także podczas wysiłku fizycznego. Dezodorant natomiast posiada składniki neutralizujące zapach potu. Nie blokuje więc jego wydzielania, ale sprawia, że nieprzyjemna woń potu jest niewyczuwalna. 

Antyperspirant – wady i zalety

Hamowanie wilgoci jest jednocześnie zaletą i wadą tego typu kosmetyku. Z jednej strony nie musimy martwić się o nieprzyjemną wilgoć, którą, szczególnie latem, widać na ubraniach. Nadużywanie silnych antyperspirantów, tak zwanych blokerów potu, może sprzyjać podrażnieniom skóry i problemom z ujściami gruczołów potowych.

Jest to jednak nieoceniony produkt dla osób, które borykają się z problemem nadmiernego pocenie się. Za działanie hamujące odpowiedzialne są przede wszystkim związki glinu, czyli aluminium.

Producenci ze względu na powiązanie tego w związku z częstością występowania raka piersi i choroby Alzheimera, coraz częściej zastępują sole aluminium słabszymi, ale i bezpieczniejszym związkami glinowo-cyrkoniowymi. 

Antyperspirant – jak stosować

Antyperspirant wnika w skórę i zwęża ujścia gruczołów potowych, co działa także po umyciu skóry. Warto unikać codziennego stosowania antyperspirantu, także latem. Nie powinno się go nakładać tuż po depilacji włosków. Najlepiej używać antyperspirantu kilka razy w tygodniu, na przykład co trzeci dzień, na oczyszczoną skórę i podczas wieczornej pielęgnacji. W ten sposób ograniczymy wydzielanie potu, ale nie zablokujemy zupełnie gruczołów potowych.

Dezodorant – wady i zalety

Dezodorant chroni nas przed nieprzyjemnym zapachem, a nie przed wilgocią. Nie zmniejsza pocenia się, co jest zdrowe dla regulacji ciepłoty organizmu. Za niwelowanie przykrego zapachu, a tym samym namnażania się bakterii odpowiedzialne są tu związki bakteriostatyczne, na przykład cynk. Dodatkowo ewentualny zapach przykrywają substancje zapachowe. Wiele dezodorantów wzbogacone jest o składniki, które absorbują wydzieloną wilgoć, aby bakterię nie miały do niej dostępu, na przykład poprzez dodatek mączki kukurydzianej. 

Dezodorant – jak stosować

Dezodorantu należy używać codziennie na umytą i osuszoną skórę pach. Po zmyciu go ze skóry lub po mocnym wysiłku fizycznym należy powtórzyć aplikację, aby kosmetyk zadziałał i zneutralizował przykry zapach potu. Ponieważ często wzbogacone są one o pielęgnujące olejki i nie posiadają substancji drażniących, dezodorant możemy stosować tuż po depilacji. Czasami dezodoranty mogą powodować białe plamy na ubraniach, dlatego, aby ich uniknąć, powinniśmy poczekać, aż kosmetyk się wchłonie i dopiero założyć ubranie. 

Najlepsze efekty w ochronie przed potem daje jednoczesne codzienne stosowanie dezodorantu, w połączeniu z używaniem antyperspirantu kilka razy w tygodniu podczas wieczornej pielęgnacji. Takie rozwiązanie jest też najzdrowsze dla naszej skóry, daje upragniony efekt redukcji potu oraz nie pozwala, aby nieprzyjemny zapach uprzykrzył nam nawet najbardziej upalny dzień. 

Źródło zdjęcia: Istock

Zostaw komentarz