Ambasador Mosbacher: “zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i NATO jest niezachwiane”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Mariusz Błaszczak i Georgette Mosbacher © Tomasz Hamrat/Gazeta Polska Mariusz Błaszczak i Georgette Mosbacher

Zgadzam się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem; zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i NATO jest niezachwiane. Umowa o Wzmocnionej Współpracy Obronnej (EDCA) którą niebawem podpiszemy jest na to dowodem – napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher odnosząc się do wczorajszej wypowiedzi Mariusza Błaszczaka.

W swoim wpisie Mosbacher dodała wypowiedź ministra obrony narodowej z czwartku z Polskiego Radia, w którym Błaszczak mówił, że obecność wojsk amerykańskich na terenie Polski to “pozytywny sygnał dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO”.

W sobotę prezydent Andrzej Duda przyjmie w Warszawie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo; politycy omówią m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza.

W obecności prezydenta podpisana zostanie umowa wojskowa między Polską a USA. W podpisaniu umowy weźmie udział szef MON Mariusz Błaszczak. Sekretarz stanu USA spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Czytaj również: Prezydent porozmawia z Pompeo o Białorusi. Szczerski: Świat musi skutecznie zadziałać

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji. 

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz