Akcja mazowieckiej KAS i policji. Rozbito grupę podejrzaną o obrót fikcyjnymi fakturami

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Według śledczych grupa mogła działać od 2010 do 2017 r. w Warszawie, Łodzi i w Mińsku Mazowieckim. – Nielegalna działalność była oparta na wykorzystywaniu fikcyjnych faktur, wystawianych przez firmy z Mazowsza, na rzecz podmiotów zarządzanych m.in. przez obcokrajowców – powiedziała rzeczniczka szefa KAS Anita Wielanek.

– Nierzetelne faktury, nieodzwierciedlające rzeczywistych transakcji, wykazywane były w deklaracjach podatkowych, co prowadziło do zaniżania wartości należnego podatku i skutkowało nienależnymi zwrotami – podkreśliła Wielanek dodając, że w wyniku działalności fikcyjnych spółek Skarb Państwa mógł stracić ponad 30 mln złotych.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach funkcjonariusze mazowieckiej KAS i policji zatrzymali do tej sprawy 14 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej, zbrodnię podrabiania faktur VAT, posługiwanie się takimi dokumentami oraz popełnienie szeregu przestępstw skarbowych.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska, wśród zatrzymanych są obywatele Polski i cudzoziemcy. – Wobec 13 podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy, a wobec jednej – dozór policji – wskazała policjantka.

– Podejrzanym, którzy usłyszeli zarzut wystawiania pustych faktur VAT, grożą kary do 25 lat pozbawienia wolności – dodała podinspektor.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(mbr)

Zostaw komentarz