4 sposoby na pozbycie się pcheł i kleszczy z Twojego psa

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Czy twój pies ciągle drapie swoje ciało, gryzie skórę lub potrząsa uszami? Czy Twój pies jest ciągle podrażniony i w permanentny sposób pokazuje swój niepokoju? Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pupil został zaatakowany przez kleszcze bądź pchły.

Zapchlenie jest zjawiskiem bardzo popularnym wśród psów. Jest to nie tylko irytujące dla psa, ale również może zagrozić jego zdrowiu. Łagodne przypadki zarażenia mogą powodować problemy ze skórą, np. zapalenie alergiczne skóry w skutek ciągłego drapania i gryzienia. Ale w niektórych przypadkach u czworonoga może pojawić się niedokrwistość, tasiemiec lub inne dolegliwości.

Po wykryciu pcheł u swojego pupila, trzeba reagować szybko! Najlepiej jak od razu zabierzesz go do weterynarza, aby dopasować i zastosować odpowiednią kurację.

Leczenie pchelnej inwazji est stosunkowo proste. Istnieją różne przeciwpchelne środki dostępne na rynku. Jednakże należy pamiętać, że niektóre specyfiki mogą powodować szkodliwe skutki uboczne, takie jak suchość skóry, swędzenie, wymioty, biegunkę czy uszkodzenie wątroby. Aby uniknąć takich niepożądanych skutków, bezpieczniej jest pozbyć się zakażenia w sposób naturalny.

Jako przykład środków mało inwazyjnych można podać:

1. Naturalne olejki eteryczne – Jedne z najbardziej popularnych leków naturalnych przeciw pchłom są olejki eteryczne. Najczęściej stosowane są olejki z drzewa herbacianego, z mięty pieprzowej, olejek lawendowy, olejek eukaliptusowy oraz z drzewa cedrowego. Olejki te od wielu lat służą jako naturalne odstraszacze owadów i dlatego równie dobrze zwalczają pchły i kleszcze u psów. Metod stosowania tychże olejków jest kilka, bowiem można je wcierać bezpośrednio w sierść czworonoga, dodać ekstrakt do szamponu lub wykorzystać je w spray’u.

2Soki i przyprawy – naturalne soki, takie jak sok z cytryny i sok z aloesu vera są bardzo skuteczne w procesie tępienia pcheł i kleszczy. Dla wzmocnienia efektu spróbuj wymieszać jeden z tych soków z pieprzem cayenne (bardzo ostrą przyprawą). Mieszaninę można skutecznie wykorzystywać w spray’u.

3. Ziemia okrzemkowa – to naturalne skały osadowe, które znane są z właściwości owadobójczych. Jej główną zaletą jest to, iż nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. Kleszcze i pchły jedząc ową ziemie okrzemkową odwadniają swój organizm, co ostatecznie doprowadza do ich śmierci.

4. Grzebień Flea – jest to grzebień służący do wyczesywania szkodników z sierści. Aby zwiększyć efektywność grzebienia, wcześniej można go zanurzyć w wodzie z mydłem lub polać go olejkiem eterycznym/sokiem.

Choć zapchlenie jest powszechnym problemem u psów, można mu skutecznie zapobiegać. Należy jednak uważać z jakich środków syntetycznych korzystamy, ponieważ raz niewłaściwe wykorzystanie leku może mieć trwałe, nieodwracalne skutki.

Zostaw komentarz