39% nowych firm fintechowych w Hongkongu działa w oparciu o blockchain

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Firmy oparte o technologię blockchain w coraz większym stopniu dominują rynek finansowy w Hongkongu. 39% nowych firm fintechowych, które rozpoczęły swoją działalność w ubiegłym roku, było opartych na łańcuchach bloków.

Według Biura Usług Finansowych i Departamentu Skarbu Hongkongu, blockchain z roku na rok zdobywa coraz większy udział w sektorze technologii finansowych.

Blockchain napędza duże przedsiębiorstwa w Hongkongu

Raport opublikowany przez departament skarbu Hongkongu w dniu 1 czerwca, przedstawił szczegółowe dane na temat przyspieszonego wzrostu popularności blockchaina w branży fintech.

Blockchain jest aktualnie najszybciej rozwijającym się segmentem tej branży w Hongkongu. 22 z 57 firm, które rozpoczęły działalność w ciągu ostatniego roku, jest oparta właśnie o tę technologię.

WealthTech to drugi najszybciej rozwijający się sektor, do którego należy 20% nowo powstałych firm. Następny w kolejności jest sektor płatności – 17% oraz InsurTech – 9%.

Raport stwierdza, że od kwietnia 2019 r. ilość firm fintechowych działających w Hongkongu przekroczyła liczbę 600. Od tego czasu zostało również wydane osiem licencji dla wirtualnych banków oraz cztery licencje dla wirtualnych firm ubezpieczeniowych.

Przedsiębiorstwa w Hongkongu korzystają z blockchaina

Jak podaje raport, rozwiązania DLT dla przedsiębiorstw stanowią największy podsektor w branży blockchain w Hong Kongu. Jest on reprezentowany przez 45 procent wszystkich firm.

Kryptowalutowe platformy handlowe obejmują 27 procent branży, a na kolejnych miejscach znajdują się przedsiębiorstwa zajmujące się doradztwem finansowym ds. cyfrowych aktywów – 14%, oraz firmy zajmujące się księgowością – 9%.

W raporcie stwierdzono, że blockchain należy do tej samej grupy technologii co sztuczna inteligencja, big data czy chmura obliczeniowa, które razem stanowią podstawę „zmian tektonicznych” obserwowanych w sektorze wirtualnej bankowości w Hongkongu. DLT jest również wykorzystywany w kilku inicjatywach InsurTech mających na celu modernizację branży ubezpieczeniowej.

Skarb państwa Hongkongu zauważył również, że wykorzystanie technologii fintech i blockchain znacznie wzrosło po wybuchu koronawirusa. Pandemia podkreśliła jak bardzo można zwiększyć wydajność dzięki technologii blockchain oraz jak bardzo przydatne narzędzia ona oferuje.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat blockchaina w fintechu, zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Blockchain i Fintech – rewolucja finansów dzieje się na naszych oczach

Źródło:

Zostaw komentarz